“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

12 EYLÜL ve TÜRK SİNEMASINA KISA BAKIŞ

12Eylül öncesi ve sonrası toplum aynı kalmadığı gibi sinema da aynı kalmadı. Kritik durumlara çare getirilmediği, kötü durumun daha da ağırlaştığı koşulların yaşandığı günlerde üretilen film sayısı Türk Sineması tarihinin en düşük noktasına geriledi.

Sansüre daha senaryo aşamasında takılan filmlerle beraber senaristlerin de kendine otosansür uygulamasıyla sinemamızda önemli bir yere sahip olan toplumcu filmlerin yerini “güvenli” konulara sahip melodramlar aldı. Toplumun batıdan kopup doğuya, daha çok Arap etkisinde kalmış bir müziği benimsemesiyle düşüşe geçmiş Türk sineması kurtuluşu arabesk dramlarda buldu.

Yine de ağır koşullara, baskıya ve engellere rağmen dönemin önemli filmleri; Banker Bilo, Devlet Kuşu, Talihli Amele, Zübük filmleriydi.

Sürü filmi yurtdışında ses getirirken yerli sinemada şarkıcılıktan yer kazanan arabesk yıldızlar doğuyordu. Erotik filmler furyası siyasal baskıyla sonlanmıştı. Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses ve Müslüm Gürses’in arabesk dramları seyirciyi salona çeken filmler olmuştu.

Daha sonraki yıllar 12 Eylül filmleri olarak tanımlayabileceğimiz bir tür de ortaya çıktı. Dönemin genç yönetmenleri Zeki Ökten, Şerif Gören ve Sinan Çetin gibi sinemacılar ilk filmlerini yönetti.

Toplum ve birey sineması daha çok bireye yönelerek siyasi film diyebileceğimiz bir nokta üzerinde ilerledi. Sürekli çalkalanan yerli film endüstrisi yeni koşullar ve yönetmenlerle dolaylı bir yoldan yaşanılan dönemi anlatmaya başladı.

Sancılı siyasi dönem yeni çözüm önerileri getirdi. Bu dönemde kadınlara sinemamızda oldukça geniş bir yer ayrıldı. Çıplaklık eşittir seyirci formülü terk edilerek toplumun belirli bir düzeye vardığı sömürüye izin vermeyen filmler seyirciyle 80’lerin ortasında buluştu. Tarihsel göndermeler ve etik boyutuyla 12 Eylül konusu etrafında gelişen Türk Sineması döneme yeni ve güncel bir Türkiye bakışı getirmesiyle sonradan yetişecek yönetmenleri etkiledi.

1995 yılında İstanbul’da doğdu. “Şahsi Düşler ve Onur Kırıcı Gerçekler” adlı kitabı 2015’te, “Noktalı Virgülle Biten Bir Kitap” adlı kitabı 2017'de İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV bölümünden mezun oldu. Bkm Mutfak’ta skeç yazarlığı yaptı. Kısa filmleriyle uluslararası festivallere katılıp ödüller kazandı. Yazarlık ve yönetmenliği sürdürüyor.

YORUM YAP