“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

13 Mayıs 2014: Soma Maden Katliamı

Unuttuk biz.
Hiç unutmamış gibi yapmayın.
Unutmasak böyle olmazdı…

Facianın sorumluları hakkında açılan davalar yıllarca sürdü, peşine düşmedik. 51 sanık hakkında aşağıdaki suçlardan 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı:

Olası kasıtla öldürme
Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma
Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama

Tutuklu sanıklar;
Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan – 15 yıl
Genel Müdür Ramazan Doğru- 22 yıl 6 ay
İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı- 22 yıl, 6 ay
İşletme Müdürü Akın Çelik – 18 yıl, 9 ay
Maden mühendisi Ertan Ersoy – 18 yıl, 9 ay

Tutuksuz sanıklar;
Emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik – 11 yıl, 8 ay
Maden mühendisleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık – 10 yıl, 10 ay
Yönetim Kurulu üyesi Haluk Sevinç, çalışanlardan Hilmi Karakoç, Mehmet Eres, Hüseyin Alkan, Fuat Ünal Aydın – 8 yıl, 4 ay
Murat Bodur – 6 yıl, 3 ay

Cezacıklar aldılar. Yönetim kurulu başkanı temyize başvurdu ve tahliye edildi. Başbakanlık Müşaviri Yusus Yerkel ise unutamayacağımız şekilde ve şiddette madencimizi tekmelemişti. Öyle ki ‘tekme attığı sağ dizde kızarıklık ve yumuşak doku şişliği’ tanısı koyulacak kadar vurmuştu, yedi iş göremez raporu vardı, tekmelenen madenci 10 ay hapis ve para cezası almıştı.

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP