“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

2020 Nobel Ödülleri: 6 Ana Başlıktan 4’ü Sahiplerini Buldu

Sayfamızda birçok kez Nobel Ödüllü bilim insanlarına değindik. Ödüle ve yapılan dönüm noktası işlere olan saygımız, her zamanki gibi sonsuz. Fakat bu yılki barış ödülüne Donald Trump’ı aday gösterecek kadar hadsiz bir komite üyesinin olduğunu görmek, Nobel Komitesi’nin bize olan saygısını sorgulatmadı değil.

Yine de, tarih boyunca zaman zaman reddedilip eleştirilse de çoğunlukla doğru işlerin seçildiği ve gelişimin desteklendiği bir kurum olarak bu yıl da bizleri, bilim ve sanatın saygıdeğer yüzleriyle tanıştıracak.
Ödüller geçtiğimiz Pazartesi açıklanmaya başlandı ve 12 Ekim Pazartesi’ye kadar devam edecek. Bu yılki seremoni, öncekilere göre çok daha küçük bir izleyici kitlesi önünde gerçekleşiyor. Komite, seyirci kontenjanını azaltma mecburiyetinde kalırken ödülün miktarında artış kararı almış. Her ödül, 10 milyon İsveç Kronu, yani yaklaşık 9 milyon TL ederinde.
Bugün itibariyle edebiyat ödülünün de belirlenmesiyle psikoloji-tıp, fizik, kimya ve edebiyat dallarındaki ödüller sahiplerini buldu.

PSİKOLOJİ

Drs. Harvey J. Alter

Drs. Harvey J. Alter, Michael Houghton ve Charles M. Rice, Psikoloji ve Tıp dalında Nobel Ödülü’nün sahipleri oldu. Hepatit C virüsünü keşfettikleri çalışmayla tıp dünyasında çığır açan ekip, dünya çapında 71 milyon insanın mağduru olduğu Hepatit C virüsü üzerine yaptıkları çalışmalarıyla hastalığa yönelik ilaçların geliştirilmesinin önünü açarak bu virüsü dünyamızdan silme ihtimalinin doğmasını sağladılar.
Ödül açıklamasında “Tarihte ilk kez, bu hastalık tedavi edilebiliyor ve Hepatit C’den arınmış bir dünya nüfusu umudu doğuyor,” ifadeleri kullanıldı.

FİZİK

Roger Penrose

Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez Fizik dalında Nobel Ödülü’nün sahipleri oldu. Ödülün 1.1 milyon $’lık yarısı Oxford Üniversitesi profesörü Dr. Penrose’un, Einstein’in “görelilik kuramı”nı gerçek kabul ederek kara deliklerin de gerçek olduğunu kanıtladığı çalışması üzerine aldı.
Ödülün diğer yarısını paylaşan Reinhard Genzel ve Andrea Ghez ise yaşadığımız galaksinin bir süper kütleli kara delik (Supermassive Black Hole) içinde yer aldığına dair kanıtlar elde ettikleri çalışmaları üzerine ödülün sahibi oldu.
Bu ödülle Dr. Ghez, Nobel Fizik Ödülü sahibi kadın bilim insanlarının dördüncüsü konumunda.

KİMYA

Emmanuelle Charpentier(sağ) ve Jennifer A. Doudna(sol)

Emmanuelle Charpentier ve Jennifer A. Doudna, Kimya dalında Nobel Ödülü’nün sahibi oldu. “Crispr-Cas9” adı verilen ve bilim dünyasının, birkaç yıldır her aşamasını merakla izlediği genom düzenleme yöntemi, geleceğin teknolojisi olma yolunda.
Gendeki hatalı yapıları yeniden yazmak üzerine sınırsız olasılıklar barındıran bir çalışma “Crispr-Cas9” ve hastalıkları iyileştirme, hatta bedenden silme ihtimalini içinde barındırıyor.
Gen üzerinde oynamak gibi çok fazla soru ve endişe çağrıştıran bir konuda, üstelik laboratuvar ortamında insan genetiğiyle oynama fikrinin doğurduğu distopik korkulara rağmen yaptıkları verimli çalışmalarla bu ödülü sonuna kadar hak ettikleri ortada.

EDEBİYAT

Louise Glück

Louise Glück, Edebiyat dalında Nobel Ödülü’nün sahibi oldu.

Güncel olarak Yale Üniversitesi’nde ingilizce profesörü olan Glück, 1993 yılında The Wild Iris (Yaban Süseni) adlı şiir kitabıyla Pulitzer Ödülü’nün de sahibi olmuştu. 60 yılı aşan edebiyat kariyeri boyunca şiirlerinde travma, ölüm ve iyileşme temalarına yoğunlukla değindi.
Komite ödülü takdim ederken Glück için “yalın bir güzellikle, bireysel varoluşu evrenselliğe ulaştıran şaşmaz şiirsel sesi,” ifadelerini kullandı. Konuları itibariyle kendi yaşamından itiraflar barındırdığı düşünülen ve bu anlamda eleştirilen yazarı komite üyelerinden Anders Olsson “Şiirleriyle günah çıkaran bir şair olarak düşünülmemeli. O, evrenselliğin peşinde,” şeklinde konuştu.

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP