“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

2020’nin En Başarılı Vahşi Yaşam Fotoğrafları

Dünyadaki nadir yaratıkları fotoğraflamak için yetenekli, cesur ve biraz da şanslı olmalısınız.
Rusya’nın Uzak Doğu ormanlarının derinliklerinde, gizli kamerayla görüntüsü kaydedilen bu kaplan, Sergey Gorshkov’a “en iyi vahşi yaşam fotoğrafı” ödülünü kazandırdı. Land of the Leopard National Park’ta fotoğraflanan dişi Amur kaplanı; kokusunu bırakmak ve bölgesini işaretlemek için ağaca sarılıp kabuğa sürtünürken görüntülenmiş.

Wildlife Photographer of the Year (WPY) jüri başkanı Roz Kidman-Cox bu kare için “Işıklandırma, renkler, dokuyla bu kare bir yağlı boya tablo gibi” yorumunu yapıyor. Gerçekten de kaplan ormanın bir parçası bu fotoğrafta; kuyruğu ağacın kökleriyle karışıp ikili bir bütün oluşturuyor.

Fotoğraf çekimi için ekipman ormana kurulmuş ve bir kaplan geldiğinde otomatik olarak tetiklenmek üzere bırakılmış. Tabii ki Sergey, hayvanı nerede kadrajlayacağını planlamış. Deneyimli bir vahşi yaşam fotoğrafçısının becerisi tam da burada devreye giriyor.
Doğu Rusya kaplanlarının nesli tükenmek üzere. Şu anda sayıları yalnızca birkaç yüz. Avları olan geyik ve yaban domuzu popülasyonunun da azalmasıyla yiyecek bulabilmek için çok uzak mesafeler katetmeleri gerekiyor. Nesli azalan ve sürekli yemeği peşinde yollarda olan bu kaplanları fotoğraflamak güç. Kazanan fotoğrafı çeken kamera, bu havalı kaplanı bu şekilde yakalayabilmek için 10 ay boyunca sahada kalmış. Yani en iyi vahşi yaşam fotoğrafçısı olmak için son derece sabırlı olmalısınız.
Başka kazanan bir fotoğraf da 15-17 yaş kategorisinde yarışan Finlandiyalı genç Liina Heikkinen’a ait. Bir akyanaklı kaz tüketen genç bir tilki görüntüsü, Liina’ya “genç fotoğrafçılar için genel büyük ödül”ü kazandırdı.
WPY jüri başkanı Roz Kidmand-Cox fotoğrafa yorumu şu şekilde: “Jüri üyeleri bu fotoğrafı çok sevdiler; ancak gerçekten hevesli bir doğa bilimci böyle bir kare yakalayabilirdi. Kompozisyon harika: Liina yerde yatıyor olmalı çünkü genç tilki ile göz göze.”

Profilde gördüğünüz yakışıklı genç, uzun burunlu maymun. (Hortum maymunu da denebiliyor.) Kendisi bu görüntüsüyle WPY Hayvan Portreleri birincisi. Fotoğraf Malezya’nın Borneo adasının kuzeyinde yer alan Sabah eyaletindeki Labuk Körfezi’nde bulunan Uzun Burunlu Maymun Barınağı’nda çekildi. Genç primat olgunlaştıkça bu muhteşem burun daha da büyüyecek; uzun burnuyla dişiyi ilişkiye davet edebilecek ve çevredeki tehlikeleri karşı uyarabilecek. Çünkü burunları tehlike anında kan ile dolar ve normalde çıkardıklarından çok daha boğuk bir ses çıkarırlar.

WPY’ın odağında sadece vahşi hayvanlar yok, vahşi yaşamın tümüne ilgili. Avrupa’nın en aktif yanardağının kuzey tarafında çekilen bu görüntü, Dünya’nın Ortamları kategorisinin kazananı. Luciano Gaudenzio, görüntüyü elde etmek için ısıya ve kokuşmuş buhara göğüs germek zorunda kalmış. Sahneyi hipnotik olarak nitelendiriyor, havalandırma deliğini “devasa bir dinozorun sert ve kırışık derisindeki açık bir yara” ya benzetiyor.

Bir örümcek atıştırırken fotoğraflanan bu cam kurbağası, WPY Davranış: Amfibiler ve Sürüngenler kategorisinin kazananı. Fotoğrafçısı Jaime Culebras bu fotoğrafı, Ekvador’un Manduriacu Koruma Alanı’nda bir sağanak sırasında çekmiş. Kamerayı kullanırken bir elinde şemsiye tutması ve diğer elinde flaş yapması gerekmiş.

Kuzey Fransa’da, Normandiya’daki bu iki eşek arısınının bu anını fotoğraflayabilmek için özel olarak yapılmış, süper hızlı bir panjur sistemine ihtiyaç olmuş. Kırmızı bantlı kum yaban arısı (solda) ve guguk yaban arısı yandaki yuva deliklerine girmek üzereler. Frank Deschandol, kaydettiği bu an ile Davranış: Omurgasızlar kategorisini kazandı.

2020’nin Su Altı kategorisi birincisi. Bu minik bir baklava desenli mürekkep balığı. Henüz yumurtadan yeni çıkmış bu miniği, Songda Cai Filipinler’deki Anilao kıyılarında bir gece dalışında çekmiş. Hayvan yaklaşık 6-7 cm uzunluğunda…
Bunlar, Çin’in kuzeybatısındaki Qinghai-Tibet Platosu’nun ücra bozkırlarında bulunan genç Pallas kedileri… Shanyuan, altı yıl boyunca hayvanları takip edip inceledikten sonra bu oyunbaz yavru kedilerin haylaz hallerini yakalamış. Bu fotoğraf, Davranış: Memeliler kategorisinin kazananı.

YORUM YAP