“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

7 kelime, 7 felsefe

Kelimelerin gücüne ne kadar inanıyorsunuz? 

 

Dilimiz, düşünce şeklimiz, yaşam tarzımız olurken her gün kullandığımız ve işittiğimiz kelimelerin de geleceğimizi şekillendirdiğine ilişkin yargı git gide daha geçerli bir hal alıyor. “Olumlama” adı altında kişiler, artık kelime haznelerini temizlikten geçirerek yaşama olan farkındalığını arttırmaya gayret ederken bu yöntemle olumlu sonuçlarından faydalandığını söyleyenlerin sayısı da gitgide arttı. 

 

Her dil, zihni yeniden yazmayı, yapılandırmayı sağlayan farklı kodlar bütünüyken kelimenin gücünü yadsımak mümkün değil. Peki onları birer rahatlama aracı olarak kullanabilir miyiz?

 

Mari Fujimoto’nun Ikigai and Other Japanese Words to Live by (Yaşama Dair Ikigai ve Diğer Japonca Kelimeler) adlı kitabından tam da bu konudan yola çıkarak 43 farklı Japonca kelime ve kapsamı üzerinden bizleri kelimelerin içine gizli felsefesiyle tanıştırıyor. 

 

Kaynak: BBC, “Seven words that can help us to be a little calmer

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP