“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

AIDS!

1981’de Los Angeles’ta, 5 kişide zatürrenin az rastlanan bir formuna rastlandığı bildirildi. Bu hastalar sonradan ilk onaylanmış AIDS vakaları olarak tarihe geçtiler. HIV yayılıyordu. Başlarda AIDS’in yarattığı yıkım “eşcinsel vebası” damgası ile hiçe sayıldı ve bu zalimlikten tüm insanlık zarar gördü. Daha da korkuncu HIV’nin yayılmasında bir ilaç firmasının da parmağı vardı!

Paravan şirketi IG Farben ile Nazilerin gaz odalarına Zyklon B sağlamış olan Bayer’in yan şirketi Cutter Biological, kan pıhtılaşmasını dengeleyen, Factor VIII proteini içeren bir hemofili ilacı üretti. Bu ilaç HIV yayıyordu. Bayer daha az riskli olan versiyonu üretmekte gecikmedi. Lakin, eski stokları imha etmek yerine onları az gelişmiş ülkelerde, sesini çıkaramayacak insanların olduğu yerlerde eritmeye karar verdi. Hatta eski ilaç daha karlı olduğundan onun üretimini de durdurmadı.

O dönem HIV testi yoktu ve kaç insan bu yolla öldü bilinmiyor. Sadece Hong Kong ve Tayvan’da, 100’den fazla hemofili hastası, Bayer yüzünden 80’lerde AIDS’e yakalandı. Yeni ve güvenli ilacın çıktığını öğrenen Hong Kong’tan bir distribütör, Bayer’in alt şirketi Cutter’dan bu sürümü talep ettiğinde şirket ne cevap veriyor biliyor musunuz?

 

 

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP