“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Amaçları Türk Rönesansı: D Grubu

D Grubu: 1933 yılının Eylül ayında, Zeki Faik İzer, Nurullah Berk, Elif Naci, Cemal Tollu, Abidin Dino ve heykeltıraş Zühtü Müridoğlu tarafından kurulan sanat topluluğu.

Türkiye’de Osmanlı Ressamlar Cemiyeti, Sanayi Nefise Birliği, Müstakil Ressam ve Heykeltıraşlar Birliği’nden sonra kurulan dördüncü sanatçı birliği olmaları nedeniyle Nurullah Berk’in önerisiyle, alfabenin dördüncü harfini (ç harfini atlayarak) isim olarak aldılar. 1933 yılında bugün, ilk sergilerini açıp, devletin halkçılık ve ulusçuluk programı doğrultusunda sanata ‘yeni’ ve ‘ulusal’ bir yön verilmesine katkı sağladılar. Sanatı halka yakınlaştırdılar.

D Grubu’nu kuran 6 sanatçı, Türkiye’de resim ve heykel anlayışının 50 yıllık bir gecikmede olduğunun farkındaydı. Cumhuriyet’in genç sanatçı kuşağını temsil edip dönemin görsel sanatlarında etkili bir rol oynadılar. Zamanın CHP Hükümeti’nin çağdaşlaşma isteğine paralel olarak batıdaki yeni akımlardan yararlanıp düzenlediği sergilerle ‘yeni’ sanatı halka gösterdiler. Grup üyelerinin çoğu, Paris’te çeşitli atölyelerde çalışıp özellikle André Lhote‘un ‘kübist’ ve ‘yapısalcı’, Fernand Léger‘nin ‘sentetik kübist’ biçim anlayışını, ‘yaşayan sanat’ söylemiyle Türk sanat ortamına soktular.

Kübist anlayışta izlenimciliğin aksine eşyanın geometrik yapısına önem veriliyor. Onlara göre kübizm, düşünce sanatını en iyi şekilde yansıtıyor. Türk rönesansını gerçekleştirmek arzusundaki D grubu da bu anlayışla tasarladıkları işlerini, ilk kez 1933 yılının Ekim ayında Beyoğlu’nda Narmanlı Han’ının altındaki Mimoza Şapka Mağazası’nda sergiledi. 7. “D Grubu” sergisinde Halil Dikmen, Eşref Üren, Eren Eyüboğlu, Arif Kaptan ve Salih Urallı gruba katıldı, 1941 senesindeki 9. sergide ise Hakkı Anlı, Sabri Berkel, Fahrelnissa Zeid ve heykeltıraş Nusret Suman ile birlikte sanatçıların sayısı 16’ya yükseldi. D Grubu, 1947 yılındaki 15. sergiye kadar sanatçıların birbiriyle dayanışması içinde varlığını sürdürdü.

Nurullah Berk

Nurullah Berk


Nurullah Berk

Nurullah Berk


Nurullah Berk, Kahve

Nurullah Berk, Kahve


Abidin Dino, Madenci

Abidin Dino, Madenci

Türk çağdaş resim sanatına bir kimlik ve yön verme konusunda en önemli çaba olarak sayılabilecek D Grubu, bu ortak yaklaşımın dışında ortak bir resim üslubu geliştiremediğinden dağıldı.

YORUM YAP