“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Amazon’da Avuç İçi ile Ödeme Dönemi Başlıyor

94’yılında bir garajda ufak bir su birikintisi olarak başlayan Amazon, yıllar içinde isminin ilham kaynağı olan yerkürenin en büyük doğa harikalarından “Amazon Nehri” kadar büyüdü. İlk başta çevrimiçi kitapçı olarak işe başlayan şirket, yalnızca birkaç senelikken ileri düzeyde tasarladığı yapay zeka sayesinde, sitesini ziyaret eden müşterileri için en uygun içerikleri sunmaya yönelik bir dijital altyapı sağladı. Böylelikle aynı dönemde henüz müşteri memnuniyetiyle ilgili konuşmaya başlamamış olan koca bir pazarlama dünyasının da önüne geçmiş oldu. Yarattığı bu özellik sayesinde daha fazla müşteriye ulaşan şirket, kıza zamanda CD’lerden yazılımlara, araç gereçlerden oyuncaklara, spor ürünlerinden market ürünlerine kadar birçok farklı içeriği de satmaya başladı.

2007’de piyasaya sürdüğü Kindle ile okuma alışkanlıklarımıza, 2016’da ise Amazon Prime Video ile izleme alışkanlıklarımıza derinden etkileyen şirket, 2014’te satışa çıkardığı Alexa ile birçokların en özel, mahrem alanlarına kadar girmeye başladı.

Şirket, 2018 yılında Amazon GO ismini verdiği mağazalarını duyurmuştu. Bu mağazalar, kasiyerlerin olmaması ve müşterilerin alacaklarını aldıktan sonra fiziksel bir ödeme yapmak zorunda olmamaları nedeniyle kısa sürede çok ilgi görmüştü. Müşteriler ödemeleri ya akıllı telefonlarından yapıyorlardı yada “coğrafi sınırlandırma” özelliği sayesinde mağazadan uzaklaştıkları anda hesaplarından para kesiliyordu.

Böyle bir teknoloji yaratabilmek için kamera sistemleri, derin öğrenme algoritmaları ve yapay zekayı kullanan şirket, 2019 yılında kırışıklık, damar ve hatta kemik yapısı gibi özellikleri analiz ederek insanların ellerini tanımlayacak bir teknolojinin patentini almıştı. Amazon geçtiğimiz günlerde, bu teknoloji doğrultusunda geliştirdikleri Amazon One isimli bir ödeme yöntemini duyurdu. Şimdilik Seattle’daki iki mağazada kullanıma sokulacak olan ödeme yöntemini denemek isteyen müşteriler iki mağazadan birine giderek, kredi kartı bilgilerini ve cep telefonu numaralarını cihaza girdikten sonra biyometrik okuyucuda avuçlarını taratarak kayıt olabilecek. Taranan iz daha sonra Amazon One ID’ye bağlanacak ve eğer müşteri kişisel kaydını sildirmek ister veya iki yıl boyunca bir Amazon One sistemini kullanmazsa, diğer verilerden ayrı olarak saklanan ve “avuç içi imzası” adını verdikleri müşteri verilerin kalıcı olarak silinebilecek.

yıkıcı, yaratıcı; okuyan, yazan, düşünen ve bu yüzden görmek isteyen karbon-bazlı bir yaşam formu. • DEU GSF'de sinematografi öğrencisi; kakimli.com'da içerik üreticisi ve sosyal medya yöneticisi; @degisenbakis'ta izleyicinin bakışını yeniden yaratmayı amaçlayan bir yaratıcı; @deus.ex.machinax'ta tasarımsal açıdan kendini yeniden keşfeden bir yapay-zeka; @lafingidisi'nde anlamını yitiren kelimeleri kovalayan bir araştırmacı. • bunlar onun hakkında bilinenlerin bir kısmı. dahası için nereye bakacağınızı biliyorsunuz.

YORUM YAP