“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Amazon Prime Türkiye’de: Peki bu ne anlama geliyor?

Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un servetinin 200 Milyar $ (200.000.000.000 $) geçerek dünyanın en zengin kişisi ünvanını “yeniden” kazandığı haberini okuduk hepimiz bir ay önce. Bugün de dijitalleşme ve sinema üzerine yazı yayınlamamızın üzerinden 24 saat bile geçmeden, Amazon Prime’ın da artık Türkiye’de kullanılabileceği haberi geldi. Siz Bezos’un servetindeki sıfırlarını sayadurun, ben size biraz Amazon Prime’dan bahsedeyim.

Pandemi zamanı oturma ya da yatak odasına kurduğumuz küçük habitatta yaşarken bilgisayarımızın yanına ilk başta televizyon kumandası eklendi; televizyon programları kendilerini pandemi sürecine adapte ettiler. Ardından Instagram girdi odaya; planlı bir şekilde doğru adımları uygulayarak canlı yayınlarının kullanım oranını arttırdı, ardından reels gibi yeni özellikler eklemeye başladı. Youtube’da açık olan videoyla Netflix orada hep kavga içindeydi zaten. Şimdi de Amazon Prime’ın reklamı belirdi ekranda.

Karantinaya girdiğimiz ilk günden şu zamana kadar evin içinde tekini bulamadığı çorabı bile internetten sipariş eden bizler, kargo şirketlerinin gecikme sürelerini 2 haftaya kadar çıkarırken Amazon Prime, ayda 7.90 ₺ karşılığında Prime Video ve Prime Gaming servislerine üyelik sağlıyor. Prime Video içerisinde Amazon’a özgü ve çoğu internette malum sitelerde bulunamayan dizi ve filmler bulunmakta. Prime Gaming ise ücretsiz oyunlardan oyun içi hediyelere ve yalnızca bir kere kullanabileceğiniz Twitch aboneliğine kadar birçok özelliği barındırıyor.

Bununla birlikte, Amazon’un belirlediği büyük şehirlerden Amazon Prime üyeliği ile size sunulan “fırsatlı” ürünleri sipariş ettiğinizde hem herhangi bir kargo ücreti ödemiyorsunuz hem de firma ertesi gün teslimat garantisi veriyor.

Ekonomik açıdan böylesi çalkantılı bir dönemde, birçok dijital platforma nazaran uygun fiyat ve fırsatlar sunan Amazon, kendi rakiplerini oldukça kızdıracak. Ancak bundan, biz “tüketici”lerin haberi olacak mı? Hayır. Bizler, bize sunulanı tüketmeye, yeni şeylere sahip oldukça “en yenisini” istemeye devam edeceğiz. Bunu yaparken sistemin ürünü olduğumuzu değil, sistemin efendisi olduğumuz illüzyonunun içinde kendi egomuzu tatmin ediyor olacağız.

yıkıcı, yaratıcı; okuyan, yazan, düşünen ve bu yüzden görmek isteyen karbon-bazlı bir yaşam formu. • DEU GSF'de sinematografi öğrencisi; kakimli.com'da içerik üreticisi ve sosyal medya yöneticisi; @degisenbakis'ta izleyicinin bakışını yeniden yaratmayı amaçlayan bir yaratıcı; @deus.ex.machinax'ta tasarımsal açıdan kendini yeniden keşfeden bir yapay-zeka; @lafingidisi'nde anlamını yitiren kelimeleri kovalayan bir araştırmacı. • bunlar onun hakkında bilinenlerin bir kısmı. dahası için nereye bakacağınızı biliyorsunuz.

YORUM YAP