“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Arizona Dream, Bisiklet ve Elma

Kusturica Amerikan rüyasını filme alırsa ne olur?

Çok iyi oluyor. Coğrafyasının dışına çıkarak en iyi oyuncularla çalışan yönetmen filmografisindeki en ilginç filmlerden birini çekiyor. Johnny Depp’in başrolde olduğu film, karakterin iç sesiyle yakalanması zor bir devinim kazanırken Jerry Lewis tam anlamıyla döktürüyor.

Annesine benzemekten korkan bir kadın, dayısı olmaktan korkan bir adam ve beyaz perdedekiler gibi olmaya çalışan bir Cadillac satıcısı… Arizona Dream, Amerikan rüyasını bize tüm gerçekleriyle sunuyor. Buna Arizona rüyası da diyebiliriz. Kusturica Amerika’da kendi dünyasını Amerikan ayrıntılarıyla inşa ediyor.

İntihar bile yönetmenin elinde komediye dönüşüyor. Elindeki malzemeyi ustalıkla kullanarak seyir zevki yüksek bir yapım çıkarıyor. Yer yer güldüren, yer yer seyirciye hüznün tanımını yapan büyük bir yapım olan Arizona Dream katmanlı karakterler ve derin bir senaryoya sahip.

Balık sayıcısı diye bir mesleğe sahip olan Johnny Depp dayısının nikâhına çağırılıyor. Dayısı Jerry Lewis bir Cadillac satıcısı ve onun da kendisi gibi olmasını istiyor. Kuzeni Leo oyuncu olmak istiyor. Kusturica’nın karakterleri her zaman için uçmak, büyü yapmak gibi uçarı arzulara sahiptir. Kusturica tarzını bozmuyor ve bu yapıyı Amerika’ya ustalıkla taşıyor.

Bungee jumping bir intihar sahnesi, aya giden bir ambulans… Yapısı belirsiz bir ve asla bir sonraki sahnede ne olacağı bilinmeyen bir film.

Filmin ilk kurgusu tam 4 saat, Kusturica bunu sadece Johnny Depp’e hediye ediyor. Umarız bir gün Kusturica severler bu versiyona kavuşur. Tabii şu sıralar bu oldukça zor çünkü yönetmenin zedelenen itibarı ve ABD’nin ona karşı tutumu belli. Yönetmen bunu kendi yayınlamadığı sürece 4 saatlik versiyona ulaşmak gerçekten çok zor.

Öyle ki 1991’de çekilen film Amerika’da 1994 yılında gösterime girebiliyor. Filmin çekimleri 1 yıl sürüyor. Kusturica’nın sinir kriziyle çekime 3 ay ara veriliyor. Sancılı bir yaratım süreci geçiren yönetmen yine de ortaya en iyi işlerinden birini koymayı başarıyor. İnsana keyif veren ve düşündüren derin bir film Arizona Dream. Hepimize kendi şahsi rüyalarımızı anımsatıyor.

Filmin neredeyse her diyaloğunun alıntılandığı Arizona Dream’den benim favori repliğim şu:

“Bir bisiklet ve bir elma arasındaki farkı sana bir başkası söyledikten sonra yaşamanın ne anlamı var ki? Eğer bir bisikleti ısırıp bir elmayı sürmeye kalkarsam, işte o zaman farkı anlarım.”

1995 yılında İstanbul’da doğdu. “Şahsi Düşler ve Onur Kırıcı Gerçekler” adlı kitabı 2015’te, “Noktalı Virgülle Biten Bir Kitap” adlı kitabı 2017'de İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV bölümünden mezun oldu. Bkm Mutfak’ta skeç yazarlığı yaptı. Kısa filmleriyle uluslararası festivallere katılıp ödüller kazandı. Yazarlık ve yönetmenliği sürdürüyor.

YORUM YAP