“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Ataerki, Sen Ağlama Diye Biz Mi Ölelim?

Önce “Kocam isterse çalışabilir” diye bir tweet attı biri. Bunu görüp artıran kullanıcılar #erkekyerinibilsin trendini başlattılar. Kadınlar için üretilmiş söylemler, erkeklere uyarlanarak yeniden yazıldı. Erkeklerden evinin erkeği, çocuklarının babası olmaları istendi.

Çok geçmeden KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) konuya ilişkin kınama açıklaması yaptı. Akım için: “İnandığımız değerleri zedeleyecek boyuta ulaştı, dediler. Bu söylemlerin kadınlar için halen üretiliyor olması bu kadın derneğinin inanç ve değerlerini incitmiyordu belki de.

Ataerki kadın erkek ayırmaksızın insandan oluşan bir zehirli ağ ve hiç şakaya gelmediği gibi şaka da kaldıramıyor işte. Mizahtan, ironiden anlamıyor, anlamak istemiyor.

Erkek yerini bilsin trendini savunurken “Dalga geçemediğin şey seni ele geçirir,” diyordu Gaye Su Akyol. Katledilen kadın haberlerine, kollanan katillere, ahlakı sorgulanan kurbanlara, göstermelik önlemlere, kadının üstündeki toplum ve sistem baskısına işaret ediyordu. Erkekleri asla maruz kalmadıkları bir yerden düşünmeye zorladıklarının altını çiziyordu. Ama kime laf anlatıyor acaba?

Ağlama ataerki, erkek yerini bilsin trendi sona erdi. Yine “normal” halimize döndük. Kocası tarafından pompalı tüfekle öldürülen Hatice Çelik’i, sonu gelmeyen kadın cinayetlerini, tehditler savurarak serbest gezen tecavüzcüleri ve ölmesinden korktuğumuz kadınları konuşuyoruz şimdi. Bunların inandığın değerlerle bağlantısını belli ki kuramıyorsun. Ama merak etme, biz kuracağız. Gün gelecek biz yaşayacağız ve bizim yerimize sen kül olup gideceksin.

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP