“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Ataerkil Düzenin Cinsiyetsiz Eziyeti

İstisnasız herkes ataerki baskı ile rezil bir hayat yaşamakta iken tek mağdur kadınlarmış gibi davranmak istemiyorum artık. Başkaldıracaksak birlikte kaldıracağız. Onursuzlarla onurlu bir isyanla baş edebiliriz. Bugün kadın, erkek, eşcinsel, yaşlı, trans, o, bu, şu diye saymaktan bıktık usandık. Sisteme yaklaşım, olanlara tepkiler o kadar yanlış ki kimsenin feminizmi ciddiye aldığı yok artık. Bir başlangıç noktası olarak yol gösterici olan Feminizmin modası geçmiştir. Feminizmin yanlış yaklaşımlarının yanında olarak erkek düşmanı olmayı reddediyoruz. Bu konuları yeterince konuştuk tartıştık. Her bireyin şunu anlaması gerekiyor; kim olursan ol, hangi cinsel organa sahip olursan ol, kaç yaşında olursan ol mağdursun!!!

Cinsiyetçi toplum yapısı kadınlara olduğu kadar erkeklere de köle muamelesi yapmaktadır. Maddi ve manevi baskı altında olan erkeklerin de psikolojisi bozuk; yükümlülükleri gereksiz.

Kadın, erkek, eşcinsel insanlığını, çocuk çocukluğunu yaşayamıyor. Kendi aramızda ahmakça bölünmelere son vermeliyiz. Yetmedi mi kendimizi seksizm ve cinsiyet kavramı üzerinden böldürüp, ezdirdiğimiz?

Geçtiğimiz günlerde yaşananlardan hazırladığımız seçkiye bakarsanız açıkça göreceksiniz: Ataerki hepimizi kanatıyor!

(Seçkiyi aşağıdan okuyabilirsiniz.)

1. 

Oyuncu Berna Laçin, gazeteci Nevşin Mengü, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Avukat Feyza Altun’a saldıran çirkin paylaşımı ‘ağır eleştiri’ sayan savcılık soruşturmada takipsizlik kararı verdi. 

2. 

TÜİK’in 2019 yılı doğum ve evlilik istatistiklerine göre çocuk evlilikleri büyük bir sorun olmayı sürdürüyor. Rakamlara göre geçtiğimiz sene 17 bin kız çocuk evlendirildi, 10 bine yakın çocuk doğum yaptı. 

3. 

Yargıtay, çalışanına cinsel tacizde bulunan müdür hakkında ‘babacan tavır’ kararı verdi. Kararın tanık ifadesi göz önüne alınarak verildiğini savundu. 

4. 

3,5 yaşındaki torununa cinsel istismarda bulunan Cafer Yılmaz isimli erkek sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine tutuklandı. Peki tepkiler olmasa ne olacak? Sosyal medyayı kapatmak isteyenler hangi değirmene su taşımış olacaklar? 

5. 

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında gerçekleşen patlamadan yaralı kurtulan işçi Gülizar Erdoğan yasak olan uygulamaların kendilerine yaptırıldığını anlattı. 11 yılda 6 kez patlayan fabrikada hayatını kaybedenlerin sayısı 6’ya yükseldi. 122 yaralıdan 117’si taburcu edildi. Kayıp 1 kişi ise aranıyor. 

6. 

TÜBİTAK’ın ‘Bebekler nereden gelir?’ adlı çocuk kitabı ‘çocuklara zararlı’ bulundu. Kitap, 18 yaşından büyüklere, ‘Küçüklere zararlıdır’ yazılı poşette satılabilecek! 

7. 

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde hazırlanan araştırma raporunda kız çocukların pembeyi sevmesine yönelik ifade yer aldı. CHP’li Kadıgil’in “Toplumsal cinsiyet rollerini pekiştiren ibareler rapordan çıkarılmalı” önerisine AKP’li Kaynarca’dan “Pembeyi yedirmeyiz” karşılığı geldi.

8. 

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde bir erkek tartıştığı kadını silahla yaraladı! Emniyet Müdürlüğü önünde olmanın dahi saldırganı caydırmaması düşündürücü.  

9. 

Cumhurbaşkanı RTE, “Milletimin tüm fertlerini Rabbimizin yasakladığı her türlü sapkınlığı sergileyenlere ve onları destekleyenlere karşı dikkatli olmaya, tavır almaya davet ediyorum” diyerek isim vermeden hedef gösterdi.

10. 

Deniz Bulutsuz sevgilisi oyuncu Ozan Güven’in kendisini alıkoyduğunu ve darp ettiğini açıkladı. Ozan Güven’den “mağdur benim” açıklaması geldi. Bilirkişi incelemesi Ozan Güven’in evindeki kamera kayıtlarının silinmiş olduğunu gösterdi. 112 senarist toplanarak Ozan Güven’e karşı tavır aldı. İronik bir şekilde içlerinde kalemini kadınlara yönelik psikolojik ve fiziksel şiddet ile besleyenler olabilir mi? 

11. 

Gülistan Doku hala kayıp, kendisi için eylem yapan 5 üniversite öğrencisi ise Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarından atıldı. İçişleri bakanlığı 184 gündür bulunamayan Gülistan Doku’yu arama çalışmalarını durdurdu. 

12. 

Bianet’in basına yansıyan olaylardan derlediği verilere göre erkekler Haziran 2020’de en az 21 kadını öldürdü. 

13. 

ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) şarkıcı Mabel Matiz’in bir şarkısıyla ilgili soru soruldu. Sınav sonrasında Matiz hedef gösterildi, sorunun hazırlanması ile ilgili sorumluların süreçten çıkarılacağı ve haklarında inceleme başlatıldığı bildirildi. 

Mabel Matiz’in Kelebek Müzik Ödülleri’ndeki konuşmasından farklılıkları kucaklamayı telkin eden cümleler kesilerek çıkarıldı. 

 

 

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP