“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Atillâ İlhan

“Hiç doğmamayı isterdim ama… Bir kere doğmuşum ölmek yasak”

Attilâ İlhan

Hiç doğmamayı istemek bir şaire yakışıyor doğrusu. Gerçi Attilâ İlhan sadece bir şair, romancı ve senarist değildi. Kemalist ve sosyalist bir siyasi kişilik olarak düşünür, deneme yazarı ve gazeteciydi de… Yurdundan ve yaşamından sorumlu hisseden, “söyleyecek lafı olan” bir sanatçı.

Türkiye’de gözaltına alınan ilk lise öğrencisi İlhan! Kız arkadaşına Nazım Hikmet şiirleri yazması suçu olmuştu. Gizli örgüt kurma suçundan iki ay hapis cezası aldı. İstanbul-Paris-İzmir üçgenindeki yaşamı her yönüyle siyasi etkinlik içerdi. Paris’te Nâzım Hikmet’i Kurtarma hareketine canla başla katıldı örneğin.

“Küreselleşme, uluslararası büyük şirketlerin dünyayı bir güzel sömürmesi için düşünülmüş yeni bir sistemdir”

Hangi Küreselleşme (1997)

Küreselleşme politikaları bağlamında Batı’nın Türkiye’ye biçtiği siyasi rejimin ılımlı İslam olduğunu da ilk dile getiren yazar yine o oldu. Bu ideoloji ile Batının, feodal-ümmet kültürünü yeniden hortlatarak, Türkiye ekonomisini daha kolay denetim altına alabilmeyi hedeflediğini belirtmişti.

Lafta milliyetçilere, dönek solculara benzemezdi, özgürlükçüydü. 2005 senesinde aramızdan ayrılan İlhan’ı, aydınlığı, çağdaşlığı savunan antiemperyalist bir yurtsever olarak anıyoruz bu 95. doğum gününde. İyi ki doğdun Kaptan!

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP