“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

AVRUPA HİSSE SENETLERİNDE SON DURUM

ABD ve Çin arasında yükselen tansiyona karşın AB kurtarma fonuyla sağlanan olumlu yükseliş, şirketlerin kar rakamlarının da açıklanmasıyla yatırımcıların gözü, avrupa piyasasında işlem gören hisse senetlerine çevrilmişti. Ancak ABD ve Çin arasındaki gerginlik, Pekin’den gelen ABD Büyükelçiliği’ni kapatma emriyle daha da hassas bir noktaya gelince, 24 Temmuz Cuma günü Avrupa hisseleri, bir ay içinde gördüğü en yüksek seans düşüşünü yaşadı. 

Tüm sektörler kırmızıya düştüğü gibi ABD’deki teknoloji senetlerinin devam eden elden çıkarmalarının akabinde SAP ve ASML gibi Avrupa teknoloji firmalarının senetleri de değer kaybetti. 

STOXX EUROPE 600 indexi %1.7 oranında değer kaybederek son dört haftanın en büyük düşüşünü yaşadı. COVID-19 vakalarının global ölçekte artmasıyla birlikte kurtarma planının getireceği rahatlamanın ters tepebileceği düşüncesi yatırımcılar arasında endişe atmosferi yarattı. 

Kaynak: Reuters

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP