“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Barkodu bulan ikili; Woodland ve Sılver

Barkodun hikayesi, 1948 yılında ABD’de yerel bir gıda market zinciri sahibi ödeme sırasında ürün bilgisini otomatik olarak okuyan bir sistem için Drexel Teknoloji Enstitüsü’ne başvurması ile başlıyor. Fakat Enstitü, bu konu ile ilgilenmiyor. Aynı üniversitede yüksek lisans öğrencisi olan Bernard Silver, bu fikre kulak misafiri olur ve birlikte çalıştığı arkadaşı Joseph Woodland’a konuyu anlatır. Böylece ikili, duruma bir çözüm bulmak için çalışmalara başlar.

Aslında ilk fikirleri, UV ışınlarından etkilenmeyecek mürekkep ile simgeler oluşturmaktır. Birlikte bu konu ile ilgili deneme yapmak ve cihaz oluşturmak için hummalı çalışmalara başlarlar. Oluşturdukları sistem çalışır fakat birçok sorunla karşılaşırlar. Aslında Woodland’in daha farklı fikirleri vardır. Bu nedenle Silver’dan ayrılarak büyükbabasının Florida’daki dairesine yerleşir. Burada bu sisteme bir çözüm bulup düşünmek için kendine ait bir mekân hazırlar. Birkaç hafta üzerinde çalıştıktan sonra bir çözüm yolu bulur: Lineer barkod sistemi.

Bu sistemi yapmak için müzik kayıtlarından ve Morse kodundan yardım alır. Morse kodlarında bulunan nokta ve kısa çizgileri uzatarak dar ve geniş çizgiler elde eder. Denemeler yapmaya başlayan Woodland, sonunda dar ve geniş çizgilerden ışık yansıtılması ile sonuca ulaşır.

Daha sonra elindeki fikirlerle Drexel’a geri dönen Woodland, burada arkadaşı Silver ile yeniden bir araya gelip bulduklarını masaya yatırır ve hemen patent işlemlerine başlanır. Woodland çizgilerin nasıl olması gerektiğine karar verirken Silver da üzerinde bulunan kodların tam olarak ne şekilde olması gerektiğini araştırır. Patent dosyasını 20 Ekim 1949’da alırlar.

İki arkadaş ilk barkod okuma cihazını, New York’da, Woodland’ın evinde yaparlar. Yaptıkları cihaz, bir masa kadar büyüktür ve güneş ışınlarından etkilenmemesi için siyah bir muşamba ile örtülmesi gerekmektedir. Cihazı güneşten koruyabildikten sonra birkaç denemeyle istediklerini elde etmeyi başarırlar. Basılmış bir materyal üzerindeki bilgileri elektronik olarak okuyan bir cihaz yapmışlardır.

1949 yılında başvurdukları patentin onayını 1952 yılında alabildiler. 1962 yılında Philips’in alt markası Philco ile anlaşarak patentlerini satmaya karar verirler. Silver’ın ölümü üzerine patent, Philco tarafından Amerikan şirket RCA’ya satılır.

8 Ocak 1992’de İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler okuduktan sonra, tasarım ürünler yapan bir markanın kurucu ortağı olarak e-ticaret ile ilgilendi. Özel ilgisi sebebiyle Craft Oyunculuk Atölyesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Çocukluk döneminden beri sahip olduğu yazma tutkusu ilk meyvelerini 2017 yılının sonunda, yazılarının Lazar Fanzin’de yayınlanması ile vermeye başladı. 2020’nin Eylül ayında Kakımlıcom ekibine dahil olarak bu serüvenine devam ediyor.

YORUM YAP