“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

BAUHAUS’TAN IPHONE’A

Amerikalı sanat yazarı Nicholas Fox Weber, yeni kitabı IBauhaus ile Bauhaus’tan IPhone’a giden yolu inceliyor. 

Bauhaus okulunun idealleri ve ruhu, ondan geçen eğitmen ve öğrencilerin üzerindeki etkisinin çok ötesi bir yer edinmiştir tasarım dünyasında. Hala “İyi tasarım nedir?” sorusunun cevabı olmayı sürdürür. Çağdaş tasarımcıların bilinç altına işlemiştir adeta. Bu nedendir ki çağdaş tasarım ürünlerinden geriye, Bauhaus döneminin geniş kataloğuna doğru bir çizgi çekildiğinde şu fikri çok net görürüz: her “iyi” tasarım, özünde saf ve ileri görüşlüdür.

Yaklaşık kırk yıldır Josef ve Anni Albers Vakfı’nın başı olmanın da getirisiyle Bauhaus konusunda bir uzman olan Weber, günümüz dünyasının en göze çarpan tasarımlarından IPhone’u, Bauhaus sözlüğüyle tanımaya çalışmış. Bauhaus ve IPhone arasındaki bağı oluşturmak, Steve Jobs’ın Bauhaus stili tasarımlara olan kişisel ilgisi göz önüne alınınca çok da zor olmamış. 

Bauhaus akımının çıkışı, ana karakterleri ve bu kişilerin, Albers’lar gibilerinin, nasıl İkinci Dünya Savaşı sonrası sanat ve tasarım dünyasını etkisi altına aldığına dair zihin açan özetler, rafine edilmiş biyografiler, anektodlar ve arka planda dönen bağlantıların açıklandığı kapsamlı bir inceleme kitabı olmuş.

Kaynak: wallpaper

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

yorumlar (1)

  • Avatar

    Cengizhan

    Çok kısa olmuş yazı. Sadece çeviri sanırım. Yorumlarınızı da bekleriz en azından bauhaus hakkında ufak bir açıklama iyi olurdu. Emeğimiz için teşekkürler

    reply

YORUM YAP