“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Ben Değil Çevrem Kötü!

İnsan doğa içinde ayrı bir doğası varmış gibi yaşıyor. Çevre sorunlarını ne ülkeler ne kurumlar ne de bireyler üstüne alıyor. Sanki bu gezegende misafirmişiz gibi, sanki gelecek nesiller başının çaresine bakarmış gibi, sanki hep böyle yaşayıp gidecekmişiz gibi…

Bugün Dünya Çevre Günü ve yukarıdaki sanki’leri bir kenara koymaya başlamak için güzel bir gün. Bu senenin Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen teması biyoçeşitlilik oldu. Doğadaki türlerin çeşitliliği hem acil hem de varoluşumuzu doğrudan ilgilendiren bir mesele.

Yaşanan pandemi bize net bir şekilde gösterdi ki biz insanlar içinde bulunduğumuz doğal yaşam ağlarından bağımsız bir tür değiliz. Türler arası karşılıklı bağımlılıktan muaf değiliz. Hiç bilmediğimiz bir toprakta doğayı tahrip eden bir eylemimiz, yerküre üstündeki bütün yaşamı etkiliyor! Falanca yerde adını sanını bilmediğimiz bir canlının tabiat döngüsünden silinmesi bizi ekmeğin fiyatı, toplu taşımanın ücreti, internetin hızından çok ilgilendirmeli artık. Parçası olduğumuz doğadan başka bir doğamız yok!

 

 

 

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP