“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

“Ben Yarışmak İçin Doğmuşum”

“Ben Yarışmak İçin Doğmuşum” diyen Ayhancan Güven’i seneler önce takibe aldım, o biliyor muydu bilmem ama ben şampiyon olacağına, uluslararası başarılara imza atarak bizi gururlandıracağına adım kadar emindim. Dün, bu yerinde tespitimin kanıtı niteliğimde bir başarıyla 30 Ağustos Zafer bayramında Porsche Mobil 1 Supercup 2020 şampiyonu olarak bize zafer yaşattı. 1998 doğumlu Ayhancan, keşfettiğimde yaşına rağmen bu kadar başarılı ve tutkulu olmasından çok etkilenmiştim. 

O kadar motive, o kadar disiplinli ve tutku dolu ki çocukluğundan itibaren kendini buna adadığını anlamanız zor olmuyor. Babası eski bir yarışçı esasen, beş yaşından itibaren bu güzel evladı motive edip yönlendirmiş ve sonuç ortada. Bir yandan babasının güçlü arzusu, bir yandan annesinin her yarış yaşadığı korku, bir yandan sponsor ve maddi problemler derken uzun bir yol katetti Ayhancan. Üstelik Mekatronik Mühendisliği de okuyor. 

Ayhancan o kadar akıllı ve mütevazı bir insan ki kendi alanında kurduğu büyük hayalleri gerçekleştiren bir Türk olmadığından, bir başka kulvarda dünya çapında başarılar elde etmiş Kenan Sofuoğlu’na görüşmeye gitmiş. Röportajında okumuştum ve bu beni çok etkilemişti. Bir şeyi yapabilmek için bütün yolları deneyen, doğru hedefe gitmek için doğru hamleler yapan insanlar benim için ilham kaynağı. Bu yolda en büyük destekçilerinden biri haline gelen Sofuoğlu’nun da hakkını yememek lazım. 

Zaten takip ettiğim antrenmanlarında da birinci geliyordu. Cuma günkü antrenmanda Martinet by Almeras takımı adına mücadele ederken yağmurun etkilediği kısaltılmış seansta dahi 2:25:011’lik derecesiyle en hızlı isim oldu. İnsan birini uzun süredir takip ettiğinde, o insanın başarısıyla yüreği daha bir heyecanla atıyor. Bugünki başarısı tesadüf ya da sürpriz değil. Yıllardır pistlerin en genç profesyoneli olarak tecrübeli rakiplerini zor durumda bırakıyordu. Ailesinden birçok destekçisine, sponsoru Redbull’a elbette en çok Ayhancan Güven’e bize bu mutluluğu yaşattığı için teşekkürü borç biliriz. Yolun çok açık, Seni Seviyoruz!

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP