“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Berlın Film Festivali’nden Devrim: Cinsiyet Ayrımı ve naziye son!

Berlin Film Festivali’nden devrim gibi hareket! 2021 itibariyle oyunculuk ödüllerinde cinsiyet ayrımı yapılmayacak. Bütün bireyler insan yerine konulacak. Berlinale, yarışmada Uluslararası Jüri tarafından verilen ödülleri yeniden düzenledi. İlk defa performans ödüllerinde cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir tanımlama yapıldı. Bundan böyle En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ödülleri yerine, “En İyi Performans için Gümüş Ayı” ve “En İyi Yardımcı Performans için Gümüş Ayı” verilecek.

“Oyunculuk alanındaki ödülleri cinsiyete göre ayırmamanın, film endüstrisinde toplumsal cinsiyet duyarlılığı için bir sinyal oluşturduğuna inanıyoruz”

şeklinde açıklamada bulanan Berlinale, bir de  “Gümüş Ayı Jüri Ödülü” isimli yeni bir kategori oluşturdu.

Buna ek olarak Almanya’da haftalık olarak yayımlanan Die Zeit gazetesi’nin Alfred Bauer’ın Nazi Almanyası döneminde “Nazi film bürokrasisinde üst düzey bir görevli” olduğunu ortaya çıkaran bir makale yayımlaması üzerine, 1951-76 yılları arasında festivalin ilk direktörlüğünü yapan Alfred Bauer adına verilen Alfred Bauer Ödülü’nün de tamamen kaldırıldığı açıklandı. Konuyla ilgili uzman bir kadroya yaptırdıkları tarihi araştırmayı yaz sonunda bir rapor haline açıklayacağını duyurdu.

Aldığımız bu gibi güzel haberler insanlığın yaşayacağı bu dev değişimin habercisi adeta. Siz cinsiyet ayrımcılığına karşı duruş olarak sergilenen tavır hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

yorumlar (1)

 • Avatar

  Ot Kafalı

  Bu güzel yazıyı okurken kapıldığım benzer coşkuya, üniversite yıllarımda insan hakları dersimin sınav sorusu olan “Kadınların evlendikleri zaman istedikleri soyadı kullanmaları ve Anayasa Mahkemesi’nin bu konu hakkındaki kararı ile ilgili düşünceleriniz….”i cevaplarken kapılmıştım. Nasıl ki bir toplumu yönetmenin en kolay yolu onu mümkün olan en küçük parçalara ayırıp bu farklılıkları kışkırtmaktan geçiyorsa, yaşamın güzelliklerini ortaya çıkarmanın yollarından biri de tabii olan her durumu ayrımcılık malzemesi olarak algılamamaktan geçiyor. Bu durum sadece insana içkin algılanmamalı, canlı cansız hayatın tüm varlıkları için geçerli olmalıdır.
  Saygılarımla,
  Ot Kafalı.

  reply

YORUM YAP