“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Beyinlere girmeye çalışan elon musk cuma’sı

E

En son geçtiğimiz yılın Temmuz ayında haber aldığımız Neuralink, bilim-kurgulara yaraşır gelişmelere imza attığını duyurmuştu. Bu hafta içinde gelecek ikinci duyuru da büyük gelişmelerin habercisi olacak gibi. Temelde beyne çip yerleştirmek üzere çalışmalar yaptıklarını biliyoruz ve ilk duyuruda ne kadar da ilerlemiş oldukları gerçeği epey çarpıcıydı. Bu yüzden 28 Ağustos’ta gelecek haberlerin büyüklüğü konusunda beklentimiz ve heyecanımız yüksek.

“Onları yenemiyorsan onlardan biri ol!”

Motto’dan anlaşılacağı gibi Musk’ın önceleri dile getirdiği yapay zeka endişesinin çözümünün onlar gibi düşünebilme/gelişebilme yetisinden geçtiğine inandığı açık. Yapay zekanın bir gün insanlara üstün gelecek nitelikler taşıyabileceği endişesi gerçek dışı değil elbet. Peki insanlar bilgisayar gibi düşünmeye hazır mı?

Başlangıç evresinde Neuralink bünyesinde geliştirilen çiplerin medikal hastalara “yardımcı” olmak amacıyla kullanılacağını duyursa da Musk’ın çalışmadan en büyük beklentisi, insanoğlunun yapay zeka sistemleriyle daha iyi bir iletişim kurmasını sağlamak ve makinelerle simbiyotik bir ilişki kurabilmek.

Elon Musk çıtayı her zamanki gibi yukarıda tutuyor, hatta yakın zamanda projelendirdiği SpaceX istasyonları da bu girişimci bilim insanının geleceği görme şeklinin bir diğer örneği. Mars’a insan götürecek mekiklerin okyanus üzerine kurulacak istasyonlardan kalkacağını, geçtiğimiz Pazartesi günü duyurdu.

Günümüzde yapılan fırlatmalar çok sık olmadığından kara üzerinden olmasında bir sıkıntı yok fakat gelecekte bu seyahatler belki de günlük tekrar edecek kadar sık olacağından ve ortaya çıkan sesin büyüklüğünden sebep en az 30 kilometrelik açık alana ihtiyaç duyulacak.

Okyanus tabanlı istasyonların projelendirilmesinin yakın olmasının tek nedeni sadece Mars seyahati gibi uzak geleceğe ait planlar değil. SpaceX bünyesindeki ayakları en yere basan ve tahminimizden de kısa bir süre içinde gerçekleştiğini göreceğimiz projeler arasında, Dünya içindeki uçuşlara el atmak da var. İki, üç yıl içerisinden başlanması planlanan test uçuşlarıyla 1000 kişi kapasiteli uçaklar kullanarak örneğin Londra – Hong Kong arasını, 34 dakika gibi şaşırtıcı derecede kısa sürelere düşürmeyi amaçlıyorlar.

Cuma günkü etkinliğe geri dönecek olursak. Orada da ayakları yere basan verilerin yanında beklenmedik nitelikte bir gelişmenin de yer alacak olması çok büyük ihtimal.

Şimdiye kadarki çalışmaları neticesinde Neuralink’in dörde dört milimetre ölçülerinde 1,024 elektrotlu -şu an parkinson hastaları için kullanılan çipler 10 elektrotlu- N1 adını verdiği çipi geliştirdiğini biliyoruz. Çiplerle planlanan, her insanın bu çiplerden dört tanesine sahip olup kulakları yakınındaki bir cihaz vasıtasıyla akıllı telefonlarını ve bilgisayarlarını kontrol edebilmelerini sağlamak. Geçtiğimiz yılki duyuruda 2020 sonuna doğru insan üzerinde klinik deneyler yapmaya başlayabileceklerini açıklamışlardı. Bu doğrultuda Cuma günkü duyuruda, insanlı deneylerden elde edilen sonuçların paylaşılacağı düşünülüyor.

Neuralink etkinliğini nasıl izleyebileceğimiz daha duyurulmadı. Bu nedenle etkinliği kayıttan mı izleyeceğiz, yoksa canlı mı yapılacak hala bilmiyoruz ama takipte olduğumuz kesin.

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP