“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Beyniniz Nasıl Olsun?

Bağırsak ile beyin arasındaki yürek hoplatan bağlantılara çok daha somut bir yenisi eklendi! abd Enerji Bakanlığı ulusal laboratuvarlarında bağırsak mikrobiyomunun genetik ile işbirliği halinde hafızayı doğrudan etkilediği anlaşıldı. Demek ki günün birinde probiyotik besin takviyeleri ile öğrenme güçlüklerini, nörodejeneratif hastalıkları, hafıza problemlerini giderebiliriz. Hatta belki beynimizin bazı işlevlerini bağırsak mikrobiyomunu şekillendirerek güçlendirebiliriz.

Bir başka çalışmada, yapay nöronların gerçek nöronlarla optogenetik tekniği ile (ışık yoluyla) iletişim kurması sağlandı, elektrik temelli tekniklerden bir adım öne geçildi. Nöronların kendi aralarındaki iletişimini daha iyi anladıkça, yapay nöronlarla beyne müdahale edecek teknolojiler geliştirmeye de o kadar yaklaşıyoruz. Beynimize yardımcı olacak eklentiler ve düşüncelerimizle konuşacak teknolojiler yolda mı?

Görünen o ki gelecek nesillerin beyinlerinin nasıl olacağına dair seçenekleri olacak. Siz beyninizde neleri değiştirmek isterdiniz?

 

 

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP