“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Bilimde devrim yapan kadın; Marie Curie!

Marie Curie, bilim tarihinde eşi nadir görülmüş bir azim, çalışma ve fedakârlık göstererek bir devrin başlamasını sağladı. Bu eşsiz kadın, cinsiyet ayrımcılığının zirvede olduğu bir dönemde radyoaktiviteyi keşfetti. 

 
Hayatını bilime adamıştı Curie. Kendisi gibi bilim insanı olan eşi Pierre’in buluşu olan ‘’basınç elektriği’’ yöntemini kullanmaya başladı. Bu sayede uranyumdan daha radyoaktif olan iki elementi keşfetti. Bunlardan biri Poloyum’du. Daha sonra maden filizlerinden (Maden filizi: maden veya cevher) elde edeceği ve hayatını kaybetmesine sebep olacak; Radyum’u buldu. 
 
Radyumun özelliklerini inceleyerek ve yeni bir element oluşumu hakkında tartışmalara son vermesi gerektiğini ve bunun için çok büyük miktarda maden filizine ihtiyacı olduğunu düşündü Marie. Gümüş elde etmek için işletilen maden yataklarından işe yaramaz atık olarak kabul edilen uranyum yüklü yığınları taşımak için tüm parasını harcadı. Ardından tonlarca atık yığın içinden kilo kilo alarak arıtma yapmaya uğraşıyor ve ışıması çok yüksek olan Radyum ancak miligram miligram birikiyordu. Radyum ne kadar yavaş birikiyorsa maruz kaldığı radyoaktivite de onu aynı yavaşlıkta ölüme yaklaştırıyordu. Curie, pes etmedi. Bıkmadan usanmadan birkaç bin kez daha tekrar ettikleri kristalleştirme işlemi sonrası, sadece 100 miligram radyum biriktirebildi. Bu 8 ton artıktan 1 gram radyuma ulaşmak demekti. Bu sırada 100 miligramlık radyumun Niton adını verdikleri bir gaz yaydığını ve bunun içinde de helyum gazı bulunduğunu keşfetti. 
 
Bu çabaları ve keşifleri sayesinde tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu. Dahası Dünya tarihinde bu ödülü iki kez alan ilk bilim insanı sıfatına ulaştı.
 

 

8 Ocak 1992’de İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler okuduktan sonra, tasarım ürünler yapan bir markanın kurucu ortağı olarak e-ticaret ile ilgilendi. Özel ilgisi sebebiyle Craft Oyunculuk Atölyesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Çocukluk döneminden beri sahip olduğu yazma tutkusu ilk meyvelerini 2017 yılının sonunda, yazılarının Lazar Fanzin’de yayınlanması ile vermeye başladı. 2020’nin Eylül ayında Kakımlıcom ekibine dahil olarak bu serüvenine devam ediyor.

YORUM YAP