“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Bir Mayıs Utançtır!

Çok sevdiğimiz bir yazarın, çok sevdiğimiz bir kitabının tanıtım yazısından alıntı yapmak isteriz; “Ölüm ve ölümsüzlük karşısında insanın şaşkınlığını, çelişkili tepkilerini ve ahlaki çöküşünü, edebi, toplumsal ve felsefi anlamda derinlikli bir biçimde işleyen José Saramago, geçici olanla ebedi olanı birbirinden ayıran kısa mesafenin meseli sayılacak Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş’u, başladığı gibi bitiriyor: “Ertesi gün hiç kimse ölmedi.”

Ölenler hep 1 Mayıs’ta öldü. Konuşanlar hep 1 Mayıs’ta konuştu, kınayanlar, duyar kasanlar hep 1 Mayıs’a aitti. Bu ne büyük yüzsüzlük diye düşünmeden edemiyor insan. Yine de insana şans vermek isteriz. Biz insan severiz. Bir Mayıs bitti. 2 Mayıs’a giriyoruz. Hep aklınızda olması gerekenleri bir güne sığdıracaksanız bu gönderiler sizin için değil. Bize her gün 1 Mayıs. Varoluş nedenimiz bu zaten, herkes susarken konuşmaya devam etmek. Her bir günü ve saati gerçekleri konuşarak yaşamak! O yüzden 2 Mayıs’ta yapmak istedik paylaşımı. Bugün ölümle burun buruna, korku ve panik ile yaşadığınız her günün aynısını yaşıyoruz hayatta. Düşünmek bunu getiriyor. O yüzden herkes susmuşken söyleyelim;

Bir Mayıs Utançtır!
İki Yüzlülüktür!
Üç Büyük Günahtır!

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP