“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Bizi Maymun Mu Edecekler?

Ultrasonik dalgalarla maymunların davranışları kontrol edildi!

Geçenlerde makak maymunları bir Hint sağlık görevlisinden koronavirüslü kan örneklerini çalıp kaçtılar! Neyse ki örnekler sapasağlam bulunabildi. Yaramaz makaklar hırsızlıkları ile meşhurlar çünkü yaşam alanları insanlar tarafından çoktandır işgal edildi ve artık şehir yaşamına bağımlılar. Üstelik makaklar için yeni bir işgal kapıda!

Bilim adamları, makak maymunlarının beyinlerindeki belirli bölgelere ultrason dalgaları yöneltti ve maymunların seçimleri üzerinde bazı kontroller sağladı. Yaramazlığa son, zihin kontrolü mümkün! Ultrasonik beyin stimülasyonu ile ne yapılabilir? Mesela bağımlılık, noninvaziv, ilaçsız bir yoldan tedavi edilebilir. Gelecekte, hayvanlarda ve insanlarda ultrasonik nöromodülasyon kullanılarak anestezi tarihe gömülebilir. Elbette, bu teknoloji insanların oldukça yatkın olduğu istilacı bir yola da sapabilir. Böyle bir durumda birçok etik soru ortaya çıkacaktır. Neticede kimse zihin kontrolü ile maymun edilmek istemez.

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP