“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Blockchain İle Şeffaf Seçim Süreci Mümkün Mü?

Son yıllarda hepimiz bıktık sandık başında hakkımız çalınmasın diye beklemekten. Öyle berbat bir dünyada yaşıyoruz ki kadın erkek genç yaşlı demeden saatlerce hırsızlığa karşı nöbet tutacak kadar aciz ve zavallı duruma düşürüldük. Peki, buna son vermek mümkün desem? Çok uzak olmayan bir gelecekte seçim güvenliğini blokzincir sistemi ile sağlamak mümkün olacak. Merkezi otoriteyi yıkan blokzincir, Bitcoin’in ötesinde bir sistemdir. Blockchain’i anlattığım yazımda bu konuyu detaylıca işlemiştim. Şimdi ise kullanım alanlarından sadece birine değineceğim.

Hırvatistan’da faaliyet gösteren blockchain ve kripto para organizasyonu UBIK örneğini verelim. Geçen sene yıllık toplantısı sırasında blockchain üzerinden ilk resmi oylamayı gerçekleştirdi. Ardından ekosistem kurmak için çalışmalara başladı. 24 Nisan’da ise meclis toplantısında, örgütün başkanlık ve kurul seçimi blockchain altyapısıyla yapıldı ve başarısı kanıtlandı.
Blockchain dağınık bir veri-tabanı sistemi ve şifreleme kullanarak, verileri değiştirilemez, manipüle edilemez bir şekilde koruyabildiğinden şeffaf bilgi sadece orada barınabilecek. Hırvatistan bunu şöyle yaptı; Ethereum network’ü, özel bir token yaratılarak, elli cüzdan adresine yükleniyor. Bir test, bir de canlı sisteme erişim veriliyor. QR kod uygulaması ile meclis başkanı ve kurulu için seçenekler yaratılıyor. Uygulama kodu okurken özel bir anahtar ile imza oluşturuyor. Tek kullanımlık olarak tasarlanmış bu cüzdanların amacı, dağıtım mekaniği, seçmenlerin tercih gizliliğinini korunma altına almak. Blockchain sisteminde bir ağ üzerine kurulu tek kullanımlık kendini imha edecek cüzdan ve link ile oylama gerçekleşiyor. Bu cüzdanların oyları ağa alınıyor ve güvende tutularak, şeffaf sonuçlar alınıyor. İlk örneği Afrika’dan gelmişti bu arada. Meraklısı için güzel bilgi.
Diyelim seçimler oylama ile yapıldı Türkiye’de. Sandık başındayız. Sandıklar, Sandık Kurulu tarafından açılarak oylar sayıldı. Tutanağa not tutma kısmı tarihe karışıyor. Sandık görevlileri uygulamaya sonuçları girerek blockchain veri tabanına işliyor.
Blockchain teknolojisi şu anda birçok ülkede yoğun olarak geliştiriliyor, bizde bu şeffaflık ne zaman tercih edilir bilemiyorum. Zaten bizde olsa da geçersiz oylar, usulsüzlüklere çare olacak gibi görünmüyor. Seçimleri tamamen dijital platforma taşıyabildiğinizde tam bir şeffaflık mümkün. Avrupa’da insanlar halihazırda dijital bir kimlik sistemi üzerinden yerel konularda fikir beyan etmek için blockzincir üzerinden oy kullanıyor. Belli mi olur, belki bir gün böyle delikanlı siyasi iradeler bizi ve fikirlerimizi önemser, zincir bizde de ürer ve artık sandık başında sabahlamayız…

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP