“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Bu Bellini Portresi Savaşa Son Verdi!

Fatih Sultan Mehmet, 1453’te İstanbul’u fethetti ve Bizans İmparatorluğu’na son verdi; tüccar Venedik Cumhuriyeti için tehlikeli bir durum yarattı. Venedik yüzyıllardır Bizans’la yapılan ticarete dayanmıştı. Şehir, Konstantinopolis’in çöküşünden sonra Osmanlıları bir süre geri tutmayı başardı, ancak Sultan Mehmet 1479’da barış teklifi sununca, nüfusu seyrelen cumhuriyet bunu kabul etmek için ileri atıldı. Geleneksel savaş ganimetlerine ek olarak padişahın alışılmadık bir talebi daha vardı: Venedik Senatosu İstanbul’daki sarayına bir ressam göndermeliydi. Senato, Venedik’in en çok beğenilen yerel sanatçısı Gentile Bellini’yi seçti.

Bellini’nin “II. Sultan Mehmet” (1480) portresi, iki büyük medeniyet arasında sık sık üzücü bir yabancı düşmanlığı ve dini hoşgörüsüzlükten ibaret olan hikayeye nadir ve verimli bir kültürler arası alışveriş anı ekledi ve sanatın diplomatik silah olarak kullanılmasına şaşırtıcı bir örnek teşkil ediyor; bir savaşın sona ermesine yardımcı olan bir Rönesans portresi o…

Kaynak: Artsy

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP