“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Bu Gece 29 Dakika Fazla Uyuyun

Hepimiz hayatta bazen kendimizi oradan oraya koşuştururken bulabiliyoruz. Bu koşuşturmacalar; bazen aile, bazen iş, bazen sosyal çevremiz ve bazen de sayamadığımız birçok sebep yüzünden meydana gelebiliyor. Hatta bunlar olurken kendimizi bile unutabiliyoruz. Yaşamsal zorluklar ve hoşa gitmeyen anlarla uğraşırken strese kapılıp gidiyor ve rahatlamayı unutuyoruz. Bu zorluklar ve hoşa gitmeyen anlar, bazı zamanlar o kadar fazla meydana gelebiliyor ki stresimizi yönetmeyi, onunla başa çıkabilmeyi unutup altında ezilmiş gibi hissedebiliyoruz.

Kendinizi, geç kaldığınız uçağı yakalamaya çalışırkenki en son halinizle düşünün. Telaş ve stres içinde koşarak uçağa yetişmeye çalışıyorsunuz. İşte tüm böylesi zamanlarda ana olan farkındalığımızı kaybedebiliyoruz. Otomatik pilotta düşünüyoruz ve düşüncelerimizin ardı arkası kesilmiyor. Zihnimiz ya “Ya olursa” gibi sorular ile geleceğe, ya da “neden böyle oldu” gibi sorularla geçmişe takılı kalıyor. “Mindfulness” sizi ve zihninizi ana odaklandırmak için çabalar. Bilinçli farkındalık olarak da bilinen “mindfulness” etrafınızı fark edebilmeniz, duyularınızı farkındalık ile kullanabilmeniz adına çalışır ve stres yönetim becerinizi düzenler.

Güney Florida Üniversitesi’nde yaşlılık üzerine çalışmalar yapan araştırma görevlisi Soomi Lee yeni bir araştırma sayesinde iyi uykunun bilinçli farkındalığa iyi geldiğini bulgusunu elde etmiş. Lee’nin yaptığı araştırmada; her gün bir önceki günden az ya da çok uyumamanız gerekiyor.
Araştırma tam zamanlı çalışan 60 adet hemşire üzerinde uygulanıyor. Hemşireler iki hafta boyunca aktigrafi ile uykuları analiz ediliyor. 5 temel boyutta 8 uyku değişkenine bakılıyor; memnuniyet (uyku yeterliliği, uyku kalitesi ve uykusuzluk semptomları), uyanıklık, zamanlama (uyuma ve uyanma zamanları), verimlilik (yatakta geçirilen süre boyunca uykuda geçen sürenin yüzdesi) ve uykunun süresi. Birçoğu 12 saatlik vardiyalarda çalışıyor ve hayatı tehdit eden hastalıkların tedavi süreçlerine yardımcı oluyorlar. Bu da gruptaki olan kişilerin yetersiz uyku, endişe ve strese karşı savunmasız olduklarını gösteriyor.
Yapılan araştırmada hemşireler fazladan sadece 29 dakika daha uyuyor. Fazladan 29 dakika sayesinde hemşirelerin performansı ve bilinçli farkındalıkları artıyor. Hemşireler düzenli şekilde ekstra uykunun sonucu olarak “Olanlara odaklanmakta zorlanıyordum artık bu ciddi şekilde değişti ve işe odağım arttı.”, “Bir şeyi dikkat etmeden yapıyordum şimdiyse daha dikkatliyim.” ve “Ne yaptığımın farkında olmadan bir şeyi otomatik olarak yapıyorken düzenli uyku sonrası yaptığım şeye odağım arttı.” gibi dönüşler alıyor.
Lee, ‘’Bu çalışma iyi uyuyamayan, yüksek risk altına çalışan, sağlık çalışanlarına dayansa da, bulguların uyku sorunu yaşayan ve günlük işlerindeki farkındalığı geliştirmek isteyen diğer insanlara örnek olacak nitelikte olduğunu düşünüyorum’’ diyor.
Bu çalışma ile uyku kalitesi ve bilinçli farkındalık arasındaki bağlantıya odaklanılıyor. Sizde 15 gün süreyle uyku saatinize 29 dakika ekleyerek farkı gözlemleyebilirsiniz.

8 Ocak 1992’de İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler okuduktan sonra, tasarım ürünler yapan bir markanın kurucu ortağı olarak e-ticaret ile ilgilendi. Özel ilgisi sebebiyle Craft Oyunculuk Atölyesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Çocukluk döneminden beri sahip olduğu yazma tutkusu ilk meyvelerini 2017 yılının sonunda, yazılarının Lazar Fanzin’de yayınlanması ile vermeye başladı. 2020’nin Eylül ayında Kakımlıcom ekibine dahil olarak bu serüvenine devam ediyor.

YORUM YAP