“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Bugün İnsanlık Yasaklandı

Kadınları öldürenleri, tecavüz edenleri, dövenleri serbest bırakan meşruluğunu ve güvenilirliğini kaybetmiş yargı ve devlet; bugün, Kadir’i on iki seneye mahkum ederken aslında bütün kadınları, bir gün biri tarafından öldürülesiye dövülecek olurlarsa kimsenin dönüp bakmaya tenezzül ve yardım etmeye cesaret etmemecesine yalnızlaştırmaya mahkum etmektedir.

Şiddeti meşrulaştırmak için alınan bu emsal karar karşısında susan bütün cinsiyetlere lanet olsun! Ataerkil düzenin maşası erkekler bakalım buna ne kadar tepki gösterecek? Sorsan hepsi baba, abi, delikanlı, aslan gibi, koca yürekli insanlar. Sorsan tabi…
Gerçeğin bununla yakından uzaktan alakası yok! İnsanoğlu kusurlu ve hepsinden çok sıkıldım. Kadir Şeker’in hayatını kurtardığı kadın defalarca ifadesini değiştirdi defalarca hem de, onu öldüresiye döven tam on dokuz suçtan sabıkalı sevgilisini savundu. Olan gencecik Kadir’e olurken izleyen ülkemin vatandaşları, hak verilmez alınır, Kadir’e verilen ceza tanınmamalı ve derhal dünya gündemine taşınmalıdır. Düpedüz gencecik bir hayatı yok ediyorlar, yıllar sonra çıkıp özür dileyecekler ama iş işten geçmiş olacak.
Kadir “insanlık” yaptığı için hüküm giydi, insanlık ne ara suç oldu? Her birimiz iyi birer insan olmak için mücadele vermiyor muyuz? Onun başına gelen hepimizin başına gelebilirdi. İnsanlarımız, “insanlık yapabilme” hakkını savunmalıdır.
İnsan olma özgürlüğümüzü de gasp ederlerse bu dünya yaşanmaz bir yer olur. Kadir’e verilen ceza insanlığımıza verilmiştir, bugünden sonra kimseyi adalete inandıramayacaklar. Bu kararı özellikle bilinçli şekilde aldılar. Zihinlere korku salmak, yalnızlaştırmak, kederlendirmek, panik, tehdit, zorbalık yapmak suretiyle Kadir’i kullanan, insanlık yapma hakkınız çalan, “kadir” kıymet bilmez devletten hakkınızı geri isteyiniz.

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP