“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

BUNLARI ÖNCEDEN BİLSEYDİM…

Su an sahip olduğum hayatı mı yaşardım?

“Başkalarının hayatından ders alın. İnsan bütün hataları kendi yapacak kadar uzun yaşamıyor.”

                                 Eleanor Roosevelt

Genellikle insanın bir olayı kendi yaşamadan kavrayamayacağını düşünürüz. Buna rağmen başkalarının hatalarını gözlemlemeye devam ederiz. Gözlem, çoğu zaman yapılmış hatanın tekrarlamasını engellerken aynı zamanda kişi için kendisinin yaşamadığı olaya dair bir tecrübeye dönüşür. Her hata, barındırdığı dersi anlamak koşuluyla insana güzellikler sunar. O güzellikler tecrübe olur ve başarılarımızın temeli haline gelir. İşte kimi zaman göz ardı ettiğimiz, ancak hayat akışını tamamen değiştirme gücü taşıyan hayat derslerden bazıları…

Her şeye aynı anda sahip olamayız. Özellikle gençlik yıllarımızda hayatın peşimizden gelmesini isteriz. Sırf kazanmış olmak için bile olsa, sınır tanımadan yeni maceralara atılmak isteriz. Bu istek çoğu zaman hırsa dönüşür ve zamanla sonra hırsımıza yenildiğimizi fark ederiz. Yavaşlamak gerek. Daima kazanma amacı gütmeden, zamana güvenerek hayatın bizi ulaştıracağı o bilinmeze kendimizi bırakmamız gerek. Yaşadığımız her anda, bizim için sayısız fırsatlar saklı. Kazanmak için aceleci davranmak, en büyük kayıplara sebep olabilir.

Değer ve sevgi, insan hayatının akışını köklü şekilde değiştirebilecek denli güçlü kavramların başında geliyor. Hepimiz saygı duyulmak, değerli hissettirilmek ve sevilmek için coğu zaman fedakarlıklar yapıyoruz. Bu noktada sorulması gereken soru şu: Bu fedakarlıkları gerçekten yapmak istiyor muyuz, yoksa karşımızdaki kişiyi hayatımızda tutmak için kendimizi mi zorluyoruz? Kendimiz dışında hiç kimse bize bir değer biçemez veya aradığımız doğrulamayı bize veremez. Ruhumuzun bir köşesinde sakladığımız o güçlü sevgiyi bulup bütünlüğü, ona değer vererek sağlamalıyız.

Sağlığımız sahip olduğumuz en değerli varlıktır. Koronavirus pandemisinin bize kazandırdığı en önemli noktalardan birinin bu düşünce olduğunu düşünüyorum. Birinci maddede konuştuğumuz hırs, burada da karşımıza çıkıyor. Daha fazlasına sahip olmaya dair hırsımızı kontrol edemediğimizde sağlığımızı da olumsuz yönde etkiliyoruz. Oysa kazandıklarımızın gücü, kaybettiğimiz sağlığı yeniden kazanmamıza yetmez.

Kendimizi her zaman istediğimiz yerde, istediğimiz şekilde bulamayabiliriz.Kimi zaman ne kadar çok çabaladığımız fark etmeksizin isteklerimize ulaşamayabiliriz. Rüyalarımız, hedeflerimiz ve sınırsız beklentilerimiz hayatımızın çoğu noktasında bizi kontrol ediyor. Dolayısıyla herhangi bir problemle karşılaştığımızda, sahip olmayı arzuladığımız “ideal yaşam” bizden tamamen kopmuş gibi hissediyoruz. Halbuki akis, çabamızla bizi bir şekilde dilediğimiz yerlere ulaştırabiliriz. Bazen doğru rotayı ilk denemede bulamayabiliriz, bu korkulacak bir durum değil. Belki de hayat, doğru rotadan önce birkaç yere daha uğramamızı istemiştir.

Her şeyi bilmek zorunda değiliz.Her şeyi bildigimizi düşünmek veya bu şekilde bir tutum sergilemek bizi mükemmel yapmaz. Özellikle kalabalık bir ortamda, daha önce duymadığımız bir konu hakkında konuşulduğunda hissedeceğimiz ilk duygu muhtemelen utanç olacaktır. Halbuki her konuya hakim olmak, her problemi anında çözmek zorunda değiliz . Bilmediğimiz konuya dair sorduğumuz sorular, bize konu dışında da birçok bilgi sunabilir. Ayrıca unutmamalıyız ki, doğru rota eğer o sorunun cevabıysa ve biz ona dair bilgiyi anında öğrenememişsek, uğramamız gereken yerler ve o yerlerde öğrenilmek için bekleyen bilgiler vardır . 

Ben Sidal Yurt. 31 Ekim 1999‘da İstanbul’da doğdum. Türkiye’de lise eğitimimi tamamladıktan sonra, üniversite eğitimim için New Jersey’e taşındım. Psikoloji, insan davranışlarını ve zihinsel süreçlerini, buna ek olarak sosyal etkileşimleri kapsayan zengin bir alan olduğundan dolayı bu bölümde kendimi geliştirmem gerektiğine karar verdim. Şu an New Jersey’de Psikoloji alanında akademik eğitimime devam ediyorum. Ayrıca uzun zamandır, yazdığım yazıları çeşitli platformlarda paylaşmaya devam ediyorum.

yorumlar (6)

 • Avatar

  Erkan

  Tebrikler 👏👏👏

  reply
 • Avatar

  Hülya

  Yazınızı cok beğendim, devamını bekliyorum…

  reply
 • Avatar

  gül

  merhaba, çok beğendim yazınızı. bu aralar tam da bunları düşünüyorken güzel bir tevafuk oldu. umarım tekrar okuyabileceğim yazılarınız olur..

  reply
 • Avatar

  Erkan

  Tebrik ederim.

  reply
 • Avatar

  Lily

  Cok iyi 🌟

  reply
 • Avatar

  Doğan Filiz

  Yazınızı çok beğendim,başarılarınızın devamını dilerim.

  reply

YORUM YAP