“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Burak Çevik’in Video Çalışması New York Film Festivali’nde!

Filmlerinde genellikle iki yüzlü insan ilişkilerine ve özellikle öznelliğini yitiren modern toplumda bir yere ait olamama hislerine yönelen yönetmen Burak Çevik’in son video çalışması “Hayaletlerce Lanetlenirken” (While Cursed by Specters), bu yıl New York Film Festivali’nin bu sene başlattığı Currents (Günceller) bölümünde yer alacak.

Son dönemde kültleşmiş metinlerden Franz Kafka’nın Amerika romanına anatomik bir inceleme yaparak, mekanların Almanya’ya taşındığı ve Marksist ideolojiden etkilenen yeni bir eser yaratan avangart yönetmenler Danièle Huillet ve Jean-Marie Straub’ın “Sınıf İlişkileri” (Klassenverhältnisse, 1984) ismini verdikleri filmlerine müdahale eden Burak Çevik’in on dakikalık bir video çalışması, kadrajın dışında kalan yaşanmışlıklar aracılığıyla kurunlan sosyal bağların nahoşluğunu, insanın iç mekanlardaki kusurlu yaşantısını ve gittikçe güvenilmez bir hal alan dış mekanların gerçeküstülüğünü kullanarak izleyicisine yeni bir dünya vaad ediyor.

Henüz lise yıllarında çektiği “Böcek”, “3 İmza” ve “Beklerken” isimli kısa filmleriyle Cannes, Berlinale, Kazan, Ankara ve Adana Altın Koza Film Festivalleri’nde birçok ödülle ve beğeniyle adından söz ettirmeye başlayan Burak Çevik, son yıllarda çektiği “Aidiyet” ve “Tuzdan Kaide” filmleriyle birlikte de uluslararası başarılarıyla Türkiye sinemasında önemli bir yer edindi. Son dönemde daha çok video çalışmalarının üstüne düşen yönetmenden daha fazla üretmesi temennimiz.

New York Film Festivali, COVID-19 nedeniyle bu yıl hem fiziksel hem de dijital platformlardan 17 Eylül- 11 Ekim tarihleri arasında takip edilebilecek.

yıkıcı, yaratıcı; okuyan, yazan, düşünen ve bu yüzden görmek isteyen karbon-bazlı bir yaşam formu. • DEU GSF'de sinematografi öğrencisi; kakimli.com'da içerik üreticisi ve sosyal medya yöneticisi; @degisenbakis'ta izleyicinin bakışını yeniden yaratmayı amaçlayan bir yaratıcı; @deus.ex.machinax'ta tasarımsal açıdan kendini yeniden keşfeden bir yapay-zeka; @lafingidisi'nde anlamını yitiren kelimeleri kovalayan bir araştırmacı. • bunlar onun hakkında bilinenlerin bir kısmı. dahası için nereye bakacağınızı biliyorsunuz.

YORUM YAP