“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Büyük Sıfırlama Başladı Mı?

‘Time’ kapağına kadar çıkarak tamamen açığa dökülen büyük sıfırlama başladı. Sabah akşam küfür ettiğimiz kapitalizm, kendini sıfırlayarak yeniden güç kazanacak. Süper Kapitalizm dönemi başlıyor. Demokrasi, Teknokrasiye evriliyor, kağıt paraların yerini kripto paralar alıyor. Evet, bunlar halihazırda bir süredir gerçekleşiyor zaten. 2020’nin zor geçtiğini düşünenler sıkı tutunsun 2021 geliyor! Öyle bir geliyor ki, yeni çağa ayak uyduramayanı yok edecek! Global olduğu gibi ulusal ve bireysel ekonomik dengeler değişecek! Çok ama çok az kaldı bunları hissetmenize.

Ne virüs öyle kolay kolay bitecek, ne de büyük sıfırlama. Bu sadece sağlık değil, ekonomi değil, bütün alanları kapsayan köklü bir dönüşüm ve değişim. 2021’de hepimiz tarafından görülecek olan yeni küresel sistemi iki senedir yazıyorum. İkinci dalga ile resmen şiddetlenmeye başladı. Davos’u bekleyiniz ve devletin yerini kimlerin alacağını kendi gözlerinizle görünüz!

Peki, olmayan demokrasinin yerini alacak olan teknokrasi nedir? Bütün karar verme süreçlerinin teknik uzmanların ellerinde olduğu bir yönetim şeklidir. Yönetim kademelerinde sadece bilgi, deneyim ve yetenek sahibi bilim insanları, mühendisler ve teknolojistler yer alır. Demokrasi ile arasında büyük bir gerilim ve çelişki vardır, var olacaktır. Yönetim kademelerinde sadece bilgi, deneyim ve yetenek sahibi bilim insanları, mühendisler yer alan bir sistemde siyasi ve ekonomik süreçler de bilime dayandırılır.

Bu ideolojilerin özünde, toplumsal mühendislik ütopyası yani toplumsal sorunları tartışmaktan çok bilimsel ve rasyonel olarak çözülebileceği inancı yatar. Siyasiler ekonomik yapıyı denetleyemez. Blockchain gibi 🙂 Buna birçok önemli isim “daha iyi inşa etme” diyor.

Dün gece abd Hazine Bakanlığı’na siber saldırı yapıldığı ve FED’in hacklendiği haberleri geldi. Yine dün BioNTech ve Pfizer’ın COVID-19 aşısı dosyalarına erişim sağlamak için avrupa ilaç ajansının sistemlerine siber saldırı düzenlendi. Bugün de #YouTube, #Google ve #gmail hizmetleri çöktü. israilde ise 40 şirkete siber saldırı düzenlendi.

Bugün türkiye saatiyle 18:00 gibi amerikada bazı eyaletlerdeki seçiciler kurul üyeleri oy kullanmaya başlayacak ve canlı yayınlanacak. Tarihlerinin en uzun seçimlerini tamamlıyorlar. Bugün başkana karar veriliyor. Biden, “daha iyi inşa etme” diyen isimlerden, malum kampanya mottosu bile “Build Back Better”dı.

Yeni başkan Biden “Daha İyiye Dön”, 20 Ocak’ta resmen başkan olduğunda 21 Ocak tarihinde artık hiçbir şey eskisi olmayacak. Bu sayede sınırlı arzı olan değer varlıkları bu proje ile değer kazanacak, bitcoin onlardan biri.

Tesadüfe bakın, her yıl Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantıları bu yıl ilk defa Ocak ayında yapılmıyor. Mayıs ayına ötelenen Davos toplantılarında dünyanın sayılı zenginleri, iş insanları, ülkelerin devlet başkanları, başbakanları ve üst düzey bürokratları bu sene isviçre yerine teknoloji toprakları singapurda bulunacak. Dünya Ekonomi Forumu tarafından hazırlanan Küresel Rekabet Raporu’nda, dünyanın ekonomik ve teknolojik olarak en rekabetçi ekonomisi seçilen singapurdan söz ediyorum.

Küresel rekabet sıralamasında abd birincilikten düşerek 83,7 puanla ikinci, hong kong 83,1 puanla üçüncü ve hollanda 82,4 puanla dördüncü sırada yer almakta. Son yıllarda teknoloji şirketlerinin yatırımları, devlet desteği ve düşük vergi oranları sayesinde girişimciler ve yatırımcılar için Güney Asya’nın en cazip ve dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinin başında geliyor kendisi. İngiliz sömürgesi iken 1965’te tam bağımsızlığını ilan etmiştir. 3 farklı ırk yaşar; Çin, Malay, Hint. Teknoloji alanında da hindistan ve hong kong arasında stratejik bir öneme sahiptir kendisi ve ekonomileri Çin kökenli şirketler tarafından domine edilmektedir.

Yeni düzen kuruluyor dediğimizde komplo diyenler biraz rasyonel olmayı denerse fena olmaz. Bugün aşıyı ilan eden amerikan Pfizer ilaç şirketi gibi dört şirketi de fonlayan Bill Gates ve altı boş aşı esprilerinizden içim bayıldı. Bill Gates babasının hayrına işi gücü bırakıp kendini sağlık alanında hayır işlerine adadı falan mı sanıyorsunuz? Bill Gates’in Pfizer’a ait ve Türk bilim insanlarının gerçekleştirdiği aşı projesine 2002 yılından bu yana yatırım yaptığını biliyor muydunuz? Kimse size çip takmayacak, siz seve seve takacaksınız o çipi. Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından türkiyedeki müşterilerinin kişisel verilerini avrupa ve amerikaya aktardığı ortaya çıkan ve 1 milyon 200 bin lira idari para cezası uygulanan dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un ardından dünyanın en zengin ikinci ismi olan Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in yönettiği Gates Vakfı’nın aşılarını olacaksınız. Gates Vakfı, Türk Bilim insanlarımızı en zenginler listesine çıkaran BioNTech’e 55 milyon dolarlık ilk yatırımını salgından önce gerçekleştirmiş. Sen onun açtığı pencere “windows”tan dünyaya bakmaya çalışırken, o yirmi senedir geleceği planlıyor.

Bugün tesadüfe bakın ki aşıyı da ilan ettiler, büyük sıfırlama ikinci dalga başladı. Dördüncü sanayi devrimine hazır mısınız? Size çip takacak olan sadece Bill Gates değil çünkü.

Gizliliğin son derece pahalı ve zor olduğu, muhalefetin olmadığı, manevi teslimiyetin zorunlu olduğu, her şeyin ve herkesin devasa bir güçle kontrol edildiği, sisteme göre sizi kötü davranışlar ya da eksik aşılar için örneğin belirli yerlere erişiminizin engellendiği dijital hayatınızı merak ediyorsanız, yoruma sorularınızı bırakabilirsiniz. Yeni yazımı beklerken Michia Kaku’yu okumanızda fayda var.

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

yorumlar (2)

 • Avatar

  neval

  neden bunu yaptıklari bariz peki sizce ne yapılmalı? izleyip göreceğiz mi diyelim yoksa elden bir şey gelir mi?

  reply
 • Avatar

  Sümeyye Keleş

  Merhabalar sevgili yazar
  Yazınızı okurken tedirgin oldum açıkçası.
  Gelecekte başımıza neler geleceği konusunu biraz daha açma şansınız var mıdır?

  reply

YORUM YAP