“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Can Yücel

Cevher olmak, Can Yücel olmak gibidir. Ne kadar karalanmaya, ne kadar yıpratılmaya çalışılırsa çalışılsın parlamayı, gücünden hiçbir şey kaybetmemeyi sürdürmektir. Öyle ki sanatını eleştirirler, sanatını kana kana içsek de doyum olmaz, öyle coşkulu bir şekilde sevilir; yargılarlar, yargılayanları kendi aklından şüphe ettirir. Canını yakmaya devam ederler ama yalnızca canını sıkmakla kalırlar. O, gerçekliğinden bir şey kaybetmez. 

Milli Eğitim Bakanı ve pek kıymetli bir babanın oğludur, hala kalitesini mumla aradığımız Hasan Ali Yücel’in. Edebiyata gönülden bağlılığı, aileden gelmektedir kısaca. 

Söylemlerini, yazdıklarını ve çevirdikleri hep irdelenmiş, başına bela edilmiş; kendini hapiste bile bulmuştur. Fakat öyle bir şiir yazar ki sev, sevme, akar su sesi gibi gelir kulağa; beğen, beğenme, heybetini görmezden gelemezsin. 

En kolay eleştirildiği alan da çevirileridir. Kolay diyorum çünkü bir bakarlar orijinal metne, sözümona söylenenler bir değildir. Fakat orijinal metnin ruhunu gören bir okur, Can Yücel çevirisinde o ruhun türkçe konuştuğunu görür. Bu yaptığı her yiğidin harcı değildir, işte bu yüzden Can Yücel çevirisi diye bir şey vardır ve belki de çeviri kalitesinin eşiğini taşıdığı yerin erişilemezliğidir şaşırtan. Herkesin çevirisi karşılaştırılır ama onunki bir kenara alınır.

Karşılaştırma yapmayı seven biri için yabancı bir şiiri, bir de ondan okumak bambaşka bir keyiftir. Can Yücel’in kafasına giden bir bulmacayı çözmeye çalışmak gibidir ve keyif veren şey, varış noktası değildir. O, en iyi yaptığını yapar ve şair olaya devam eder, çevirmen değil. 

21 Ağustos 1926’da doğan bu ışık, tam 73 yıl sonra aynı ayın 12’sinde hayata gözlerini yumar. 

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP