“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Cerrahi Estetik, Sezgilerimizi Yanıltıyor

Sezgilerimiz, ince sinyallerin karmaşık etkileşiminden hızlı kararlar almamıza rehberlik eder. Yaşamımızı sürdürürken sezgilerimizi yoklamak ve her zaman olmasa da sezdiğimiz duygu ve durumlarını göz önünde bulundurmak, bize fayda sağlayabilir. 

Her insan, yüzünde yaşadıklarının izlerini barındırır. “Yüz okuma” kavramı, belirli kişilik özellikleriyle bilinçaltında ilişkilendirdiğimiz yüz niteliklerine yanıt olarak davranışlarımıza rehberlik etmemizi sağlayan bir sezgi biçimi olarak düşünülebilir. Bu sayede oldukça kısa sürede değerlendirdiğimiz belirli özellikler çoğunlukla sevilebilirliği, dışa dönüklüğü, güvenilirliği ve saldırganlığı içerir ve kişinin karakterine ve eğilimlerine dair bize ipuçları verir. 

Fonksiyonel MRI bulguları, sezgiye dayalı bilginin, öğrenilen duygulara verdiğimiz tepkiyi düzenleyen birkaç temel beyin yapısına dayandığını göstermiştir. Bu yapılar aynı zamanda başkalarındaki duyguları hissetmemize ve algılamamıza da yardımcı olur. Kişiliğe dair yargılar oluşturmadan önce en sık odaklanılan noktalar, göz çevresi ve ağızdır. Karşımızdaki kişinin gözlerindeki güvenilirlik, bize en güçlü ipucunu verecek anahtar olarak gösterilmiştir. Yüzün estetik ameliyatı söz konusu olduğunda genellikle gözlerin daha büyük ve daha açık görünmesi için üst göz kapağı ameliyatı yapılır ve böylece daha dolgun bir görünüm kazanılır. Alt göz kapağı ameliyat ise genellikle yorgunluk görüntüsüne sebep olan göz altındaki torbaları çıkarmak için yapılır. Göz çevresine yaptırdıkları cerrahi değişimler sonucunda insanların, daha çekici ve güvenilir algılandığı fark edilmiştir. 

Ağız köşesi ve yanakların dolgunluğu ise dışa dönüklük, beğenilebilirlik ve sosyal beceriler gibi kişilik özelliklerinin iletilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yüz germe ameliyatı, yüzün dokularını daha yüksek bir konuma getirerek bu bölgeleri etkileyebilir. Bu prosedür aynı zamanda ağız köşesinin hafif bir şekilde yukarı doğru dönmesine neden olabilir, bu da daha iyi beğenilebilirlik ve güvenilirlik algılarıyla sonuçlanır. 

Mesele şu ki, bu “yaşlanmayı geciktirici” ameliyatları çoğu zaman bir bireyin algılanma veya sezilme şekli üzerinde bir etkiye sahip ve saati geri almanın ötesine geçiyor. Sezgi, hayattaki sosyal deneyimlerimizi oldukça güçlü şekilde etkilemektedir. Sezgilerimizin gücünü, başkalarına dair izlenimler oluşturmak için rutin olarak kullanırız. Bu noktada dikkat edeceğimiz şey, estetik cerrahinin sezgilerimizi yanıltabileceği gerçeğidir. 

Ben Sidal Yurt. 31 Ekim 1999‘da İstanbul’da doğdum. Türkiye’de lise eğitimimi tamamladıktan sonra, üniversite eğitimim için New Jersey’e taşındım. Psikoloji, insan davranışlarını ve zihinsel süreçlerini, buna ek olarak sosyal etkileşimleri kapsayan zengin bir alan olduğundan dolayı bu bölümde kendimi geliştirmem gerektiğine karar verdim. Şu an New Jersey’de Psikoloji alanında akademik eğitimime devam ediyorum. Ayrıca uzun zamandır, yazdığım yazıları çeşitli platformlarda paylaşmaya devam ediyorum.

yorumlar (1)

  • Avatar

    Erkan Yurt

    Her ne olursa olsun yaşanılmışlıkları göstermesi açısından estetiği onayladığım söylenemez ancak bazı zorunluluk durumlarında mecburen yapılmalıdır. Tebrikler 👏👏👏

    reply

YORUM YAP