“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

ÇİN KONSOLOSLUĞU’NUN KAPATILMASINDA SON DURUM

Çin ve ABD hükümetleri arasında bir süredir artarak devam eden gerginliğe en son, Çin Konsolosluğu’nun kapatılması eklendi.

ABD hükümeti Çin hükümetinden, Houston,Texas’taki konsolosluğun 24 Temmuz’a kadar kapatılmasını istedi. Pekin’in gözünde bu hareket, “politik provakasyon” olarak görülüyor. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo verilen kararın, Çin’in fikri ve sınai mülkiyet haklarını ihlal etmesi üzerine alındığını belirtti. Üstelik yalnızca Amerika’nın değil, Avrupa’nın da fikri ve sınai mülkiyetinin ihlal edilip binlerce insanın işinden olmasına sebep olduklarını da ekledi. 

Konsolosluk binasının bahçesinde kimliği belirsiz kişilerin bazı dosyaları çöp kutularında yaktığına dair görüntüler yakın zamanda basında yer almıştı. 

Çin Dışişleri Bakanı, yapılan hamleyi Twitter üzerinden kınayarak Washington’daki Çin Büyükelçiliği’nin ölüm tehditleri aldığını açıkladı. 

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, ABD hükümetinin gerekçelerinin “inanılmaz gülünç” olduğunu belirttiği bir dizi twitter paylaşımında “hatalı kararın” geri alınmadığı takdirde Çin hükümetinin “sert karşı önlemlerle cevap vereceğini” söyledi. 

Kaynak: BBC 

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP