“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

COEN SİNEMASINDA SON BAKIŞLAR

Coen Kardeşlerin kendine has sinema dilinde kara komedi her zaman ön plandadır. Kahramanların başına dini bir figürmüş gibi sürekli yeni belalar açılırken ahlaki kararları verebilmek her zaman işleri doğru bir yola sokar. Kahramanlar bazen kendileri bazen de yardımcı karakterlerin aracılığıyla filmin sonunda anlamlı bir bakış atar.

*Spoiler içermektedir.

 

Barton Fink (1991)

Bir yazarın hayatını izlediğimiz Barton Fink, kahramanın arzuladığı görüntüyle sona erer. Tam film kapanırken güzel bir kadının kumsalda oturduğunu izleriz. Hemen sonrasında ekran kararırken bir kuş suya düşer. Bu bilinçli midir yoksa İkarus’a bir gönderme mi?

Fargo (1996)

Kara komediyle harmanlamış bir suç filmidir Fargo. Her şeyin karla kürenmiş bir yol gibi düzene girdiği film çiftin sakince televizyon izlemesiyle sonlanır. Ne izlediklerini görmeyiz.

The Big Lebowski (1998)

Kendine özgür bir yaşam seçmiş Ahbap’ın halısının çalınmasıyla film başlar. Onun tuhaflıklarla dolu hayatından ufacık bir kısmı bize anlatan karakterin seyircilere bakışıyla film son bulur.

The Man Who Wasn’t There (2001)

Sadece günlük rutininden dışarı çıkmak isteyen bir berber. Yanlış kararlarla süren bir hayat. Onu öldürecek şeye bakarken ekran beyaza düşer.

A Serious Man (2009)

Dini bir kişiliğin hayatında aldığı ahlaki tutuma uymayan kararlar tüm karakterleri etkileyecek bir felaketle son bulmaya yakındır. Doktordan bir telefon ve yaklaşan bir hortum. Küçük bir kıyametin öncüsü gibi yaklaşmaktadır. Belki de çocuk aldığı borç parayı verirse hortumun yönü değişebilir. Film yarım kalmış bir hisle seyirciyi baş başa bırakarak devasa bir hortumla sonlanıyor.

Inside Llewyn Davis (2013)

Ulis adlı bir kedinin peşinden döngüsel bir maceraya giren Llewyn sonunda hayatın tokadını somut anlamda yiyerek yerine oturuyor. Baktığı son şey hayatın kendisi.

Hail, Caesar! (2016)

Romalı bir komutanın İsa’ya bakışını çekmeye çalışan yapım stüdyosundaki kaçırılma hikâyesini konu edinen film bulutların arasında bir ışıkla son buluyor.

The Ballad of Buster Scruggs (2018)

Hayatta gördüğü son şey, hayatında görüp görebileceği en güzel kadın. İnsan bazen aşkı boynunda halat varken bulabiliyor. Seyircinin kafasına geçirilen çuvalla her şey karanlığa düşüyor.

1995 yılında İstanbul’da doğdu. “Şahsi Düşler ve Onur Kırıcı Gerçekler” adlı kitabı 2015’te, “Noktalı Virgülle Biten Bir Kitap” adlı kitabı 2017'de İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV bölümünden mezun oldu. Bkm Mutfak’ta skeç yazarlığı yaptı. Kısa filmleriyle uluslararası festivallere katılıp ödüller kazandı. Yazarlık ve yönetmenliği sürdürüyor.

YORUM YAP