“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

“Çok çalışın, inat edin, direnin. Hadsiz hayaller kurun”

NASA’nın evrendeki yaşam izlerini araştırmak için kurduğu ekibi yönetecek en genç insan: Betül Kaçar

Bilim insanı, Astrobiyolog Prof. Dr. Betül Kaçar ve ekibinin hazırladığı proje NASA’nın yeni oluşturduğu astrobiyoloji merkezlerinden biri olarak seçildi. Önümüzdeki 5 sene boyunca evrendeki yaşam arama çalışmalarına yön verecek 12 araştırma grubundan oluşan bir ekibi yönetecek kendisi. 5 yıl sürmesi planlanan projede çalışacak olan Prof. Dr. Kaçar, projeyi “İlk 2 milyar yılın biyolojisini araştıracak, yaşamın neden nitrojen kullandığını soracak, cevapları hem laboratuvarda, hem arazide, deneysel sistemlerle araştıracağız. Öğrendiklerimizi evrendeki yaşanabilirliği anlamak için uygulayıp NASA’nın çalışmalarına destek olacağız” sözleriyle anlattı.

Sene başında halihazırda bir ekibe dahil olmuş ancak bununla yetinmeyip bunu daha ileriye taşımak istemiş. “Daha yolun başındasın, merkezi sonra kurarsın” laflarına “hayat kısa, serde Karadenizlilik var” diyerek kulak asmamış ve kendisi bir ekip kurarak tekrar NASA’ya başvurmuş.

Önümüzdeki 20 sene hangi verinin bize yaşamın varlığı/yokluğu hakkında ipucu vereceğini konuşacak olmamıza rağmen astronomlara rehberlik edecek biyoloji çalışmalarının çok az olmasından çıkmış yola. Bu eksikliğin peşinden koşmuş. Yani onu rahatsız eden şeyleri kovalama hikayesi bu. Geleceğe hazır olma arzusu.

10 sene önce NASA astrobiyoloji enstitüsünde ziyaretçi araştırmacı olarak başlayan uzayda yaşam çalışmalarına, bir merkezi kurma ve yönetme onuru ile devam ediyor. Alanında efsane isimlerle birlikte büyük ve zor soruları kovalayacak şimdi. Hali hazırda yönettiği kendi araştırma grubu, 2.5 yaşında bir oğlu, verdiğim dersler ve daha büyük hayallerim var… Tüm hayallerini gerçekleştireceğine şüphe yok, başarılar dileriz!

Betül Kaçar’ın Kariyerine Yakından Bakalım

Harvard Üniversitesi ve NASA Astrobiyoloji Enstitüsünde astrobiyolog olarak görev yapmaktadır. abddeki araştırmalarına, 19 yaşında, halen Marmara Üniversitesi’nde öğrenci iken basvurduğu proje ile Amerikan Howard Hughes Tıp Enstitüsü (HHMI) tarafından ödüllendirilmesinden sonra başlamıştır. Doktora çalışmalarını Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Parkinson ve Alzheimer hastalıklarina neden olan proteinler üzerine yapmış, doktora sonrası evrimsel biyoloji ve astrobiyoloji alanına geçiş yaparak kendi araştırma konusunu oluşturmuş, bu çalışması ile NASA Genc Araştırmacı ödülünü ve NASA Astrobiyoloji Enstitüsü ve NASA Egzobiyoloji araştırmacı ödüllerini almıştır. Aynı zamanda eğitim ve bilgiye ulaşım sıkıntısı çeken gençler için dünyadaki tek astrobiyoloji eğitim platformu olan NASA – SAGAN’in kurucuları arasındadır. 2016 yılında Japonya Hükümeti tarafından kurulan yer-yaşam enstitüsüne (ELSI) öğretim üyesi olmak üzere davet almıştır ve halen Tokyo Teknoloji Enstitüsündeki bu görevine abd ile eş zamanlı olarak devam etmektedir. Araştırmaları yer yüzünde kalıntı bırakan mikro-boyuttaki canlıların biyolojik yapısını anlamak üzerine olan Betül Kacar; laboratuvarda canlandırdığı geçmişe dair biyolojik yaşamı, güneş sistemi ve dışındaki gezegenlerden elde edilen veriler ile karşılaştırmakta ve evrendeki yaşamın izlerini aramaktadır.

 

Kaynak:

twitter.com / @betulland

YORUM YAP