“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Çolpan İlhan

1936yılında bugün dünyaya gelen ve hayranlık uyandıran oyunculuğu, özenilerek bakılan aşkı ve ailesiyle, yalnızca güzelliklerle anılan harika bir kadın; Çolpan İlhan.

Onu anlatan her şeyde; hayat hikayesinde, sevdiklerinin sözlerinde, resimlerde üzerine çevrilen gözlerde, şu birkaç duygunun mükemmel harmanıyla çarpılıyor insan: saygı, sevgi, hayranlık.
Üniversite kulübüyle başlayan oyunculuk serüveni, 1957’de başrol oynadığı “Kamelyalı Kadın” filmiyle profesyonel arenaya sıçramış ve ardından gelen 13 yıl içerisinde aralıksız olarak çalışmıştır. Öyle ki her yıl en az 1, en fazla 11 filmde yer almıştır! Bu süreçte tiyatro sahnelemeyi de sürdürmüştür. İlk sahnesi, “Sevgili Gölge” adlı oyunla Münir Özkul’la birliktedir. Ne hoş!
Saygıdeğer aile hayatı hep dikkat çeker. Adı akıllara düştüğünde, beraberinde değerli şairimiz Atilla İlhan’ı ve ülke çapında büyük bir aşkla sevilen Sadri Alışık’ı hatırlamamak, mümkün değildir. Bu durum, bu üç isimden her biri için geçerlidir hatta. Onu anmak, her zaman sevgi ve saygıyı beraberinde getirir. Büyük aşkı Sadri Alışık için bir mektupla terk ettiği nişanlısı Fikret Hakan, yıllar sonra yaşananlar hakkında şunları söyler; “Çolpan beni terk ettikten sonra çok canım yandı. Sonrasında onunla aynı filmlerde rol aldık ama hiçbir şey olmamış gibi yaptık. Ona hiçbir gün sitem etmedim. İyi ki etmemişim çünkü Sadri ölene kadar birbirlerine aşık kaldılar. Demek ki gerçek bir aşk yüzünden terk edilmişim.”
Çalışkan ve yetenekli bir kadındır. Tiyatroya emek vermeyi; sıcak, anaç gülümsemesiyle ışıltılar saçmayı, 2014 yılında geçirdiği kalp kriziyle hayatını kaybettiği güne kadar sürdürmüştür.
İyi ki doğdun Çolpan İlhan!

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP