“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Covid-19: Elon Musk, Cure Vac, Pfizer, Bill Gates, RNA

CureVac isimli COVID-19 aşı geliştiricisi, borsaya kayıtlı bir Alman şirketidir.
Elon Musk, bu şirkete taşınabilir mRNA üretim birimleri geliştiriyor, bir nevi mikro düzeyde RNA çalışan bir moleküler yazıcı düşünün. RNA molekülleri tek iplikçiklidir ve tekrarlayan moleküler yapıları sayesinde basit bir biyokimyasal işlemle üretilebiliyorlar. Genetik olarak modellenmiş canlı hücreler olmaksızın üretilebilir şeylerdir. Burada konumuz, teknoloji kadar şirket.

CureVac kimdir? RNA alanında öncü bir şirket kendisi. Ortakları Pfizer ve BioNTech olup, destekçi ve takipçileri arasında Bill & Melinda Gates Vakfı ile amerikan RNA şirketi Moderna vardır. Şirketin amacı milyarları bulan üretim tesisi kurmak, buna uygun bir alan inşa ediyor. Tesla’nın Twitter duyurusuna göre “microfactory”ler Almanya’daki Tesla Grohmann Automation’da olacak.

Tesla’nın hedeflenen kapasiteye çıkabilmek için 2016’da aldığı otomatik üretim sistemleri geliştiren şirketi var. İki şirket de açıklama yapmadı.

Hastanelere ücretsiz olarak gönderilebilen ekstra FDA onaylı ventilatörlere sahip olan Tesla ve ilişkileri sorgulamamız gereken seviyeye geldi. Evet, dünyamızı genişletiyor olabilir lakin kimlere hizmet ettiği de tartışılmalı.

“Siz de amma abartıyorsunuz sorgularken Kakımlı’lar yahu; Bill Gates melek, Elon Musk uzaylı, Almanlar ise sütten çıkmış akkaşık.”

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP