“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Covid-19, Silikon Vadisi İnovasyon Efsanesini Yıktı: KUMDAN KALE!

Covid-19, Silikon Vadisi İnovasyon Efsanesini Yıktı Pandemi, abd’nin en temel ihtiyaçlarımızla ilgili teknolojiler bulmakta artık pek iyi olmadığını gösteriyor. Silikon Vadisi ve teknoloji devleri krize yanıt vermekte geciktiler. Şanslı olanlarımızın evden çalışması için bize Zoom’u vermiş olabilirler… Ya da eğlenmemiz için Netflix, dünyanın genelinde mağazalardan uzak durmamız için Amazon kurtarıcı olmuş, iPad’ler peynir ekmek gibi satmış olabilir. Ancak salgın ve toplum sağlığı krizleri karşısında dünyanın en zengin ve en yenilikçi olduğu söylenen şirketleri ne ortaya koydular?

Amerikan teknoloji devleri hiçbir somut şey inşa etmez mi? Aşı ve teşhis testi hatta bir pamuklu çubuk? abd’nin teknoloji endüstrisini pandemiye karşı bir yenilik dinamosu haline getirmesini umanlar hayal kırıklığına uğradılar. Üstelik bu hayal kırıklığı ve şikayetlerin bir geçmişi var. Pandemi çoktandır var olan bir sorunu meydana çıkarmakta: abd artık en temel insani ihtiyaçlarla alakası olan yeni fikirler ve teknolojiler üretmekte pek iyi değil. Işıltılı ve çoğunlukla yazılım odaklı üretimiyle hayatları belli ölçüde kolaylaştırıp kültürü domine etmeyi sürdürse de sağlık, eğitim yenilikleri, etkili gıda üretimi ve dağıtımı gibi konularda ve önemli sektörlere nefes aldıracak girişimlerde teknolojik bilgi birikimi neredeyse hiç kullanılmıyor. Bakalım pandemi ile birlikte Silikon Vadisi’nde oluşmaya başlayan özeleştiri ortamı abd’nin üretim anlayışını değiştirecek güçte olacak mı?

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP