“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

DEMOKRASİ VE ÇETELER

abd kongresi 200 yıl sonra ilk kez saldırıya uğradı!

NORMAL ŞARTLAR
abd’de, normal şartlar altında her dört yılda bir yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçları, oy verme işleminin bitmesinden kısa bir süre sonra netleşir. Seçim ile 20 Ocak’taki yemin töreni arasında 2,5 aylık bir dönem olsa da sonuçların kesinleşmesi ile ilgili süreçler bürokratik formaliteler olarak görülür ve gündem olmaz.
Son aşamada kongre toplanır ve iki kanadın bulunduğu ortak bir oturum yapar. Her eyaletin nüfusuna göre temsil edildiği Seçiciler Kurulu, başkanın seçildiği oylamanın sonuçlarını oylar ve karar netleştirilir.
ANORMAL ŞARTLAR
Geçtiğimiz günlerde Trump, seçim yenilgisini kabul etmedi ve oyların çalındığına dair asılsız iddialar öne sürerek Cumhuriyetçi Parti’nin bazı isimlerinden destek istedi. Bu da kongre sürecini, formalite olmak yerine, bir kritik aşamalar dizisine dönüştürdü.
abd kongresi, Kasım ayında yapılan seçimlerin sonuçlarını tescil etmek amacıyla toplandığı sırada, Başkan Donald Trump’ın çağrısıyla başkent Washington DC’de binlerce kişi sonuçları protesto amacıyla çoktan toplanmıştı. amerikayı Kurtar Mitingi (Save america March) yurtsever olduğuna, özgürlüğü ve demokrasiyi savunduğuna inanan ateşli Trump destekçilerini bir araya getirmişti.
Trump, Beyaz Saray önünde destekçilerine yaptığı konuşmada, “Asla vazgeçmeyeceğiz, yenilgiyi asla kabul etmeyeceğiz,” dedi. “Biliyorum, buradaki herkes birazdan kongre binasına yürüyecek. Barışçıl ve yurtsever bir şekilde sesinizi duyurun,” sözleriyle kalabalığı teşvik etti Trump.
Daha sonra kalabalık, Senato ile Temsilciler Meclisi’nin ortak oturumunun başlamasından kısa bir süre sonra, bina çevresindeki güvenlik bariyerlerini aşarak Kongre binasına ulaştı.
Kritik aşamaların sonuncusu için toplanmış olan abd kongresi, Biden’ı başkan seçtiği oylamanın sonuçlarını onaylamaktaydı. Temsilciler Meclisi’nden 100’ü aşkın Cumhuriyetçi üye ve 10 civarında Cumhuriyetçi senatörün, Trump’ın seçimlerde yolsuzluk yapıldığına dair iddialarına sahip çıkacağı, bazı eyaletlerdeki sonuca itiraz edeceği biliniyordu. Arizona eyaleti ile başlayan itirazlar nedeniyle onay sürecine ara verildi. O esnada, Trump’ın özendirmesi ile kongre binasını kuşatmış olan protestocular, son polis engelini de aştılar ve camları, kapıları kırarak içeri girmek suretiyle kongre binasını bastılar.
İŞLER KONTROLDEN ÇIKTI, CAN KAYBI VAR
Protestocuların baskını, bugüne kadar genellikle formaliteden ibaret olan kongre oturumuna bu yıl tarihi bir nitelik kazandırdı.
Kongre binasını basan bir kısım protestocu, Senato Genel Kurul Salonu’na kadar ulaşırken güvenlik güçleri, Temsilciler Meclisi’ne girmeye çalışanları ateş açarak durdurdu. Olaylarda bir protestocu yaşamını yitirdi. Çok geçmeden can kaybı dörde yükseldi; diğer üç kişinin de “farklı tıbbi acil durumlar” sonucu öldüğü belirtildi.
İSTİFA HABERLERİ GELİYOR
Kongre binasının işgal edilmesinin ardından güvenlik bürokrasisinden istifa haberleri gelmekte:
Mevcut abd Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Matt Pottinger istifa etti.
Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien da görevden ayrılmayı düşünüyor. (Kaynak: CNN)
Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews, Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta ve Melania Trump’ın Özel Kalem Müdürü Stephanie Grisham’ın da geçtiğimiz saatlerde görevden ayrıldıkları öğrenilmişti.
BIDEN YİNE DE BAŞKAN
Yaşanan bu gelişmeler üzerine Kongre’deki onay sürecine birkaç saatliğine ara verildi. Kongre binasında güvenliğin sağlanmasının ardından oturum kaldığı yerden tekrar başladı.
abd kongresi, Joe Biden’ın başkanlığını tescil etti. Seçici Kurul delegelerinin oylarının sayılması sonrası, Joe Biden’ın 270 oyu aştığı resmen tescil edildi. Böylece Biden’ın 46. abd Başkanı seçildiği resmileşmiş oldu. Trump seçimleri kaybettiğini kabul etmediğini ancak başkanlığı 20 Ocak’ta devredeceğini açıkladı.
DEMOKRASİNİN SONU ÖFKELİ ÇETELERLE GELİR
Başkan Trump yönetiminin yol açabileceği en kötü olası durum senaryoları konusunda uyarıda bulunan kişiler çoğunlukça karamsar bulunmuşlardı. Ancak onların karanlık korkularından bazıları, Çarşamba günü abd kongre binasında gerçeğe dönüştü.
Donald John Trump’ın başlangıçtan itibaren öfke, ayrıştırma, komplo ve korku pompalama gibi taktiklere dayanan başkanlığı, mağlup liderin kışkırtmasıyla, abd’yi demokratik ve özgürlükçü kılığından bir anlığına sıyırdı ve öfkeli kalabalıkların başkentte saldırılarda bulunabildiği, polislerin saldırganlarla selfie’ler çektirebildiği, çetelerce yönetilen bir ulusa benzetti.
Olan biteni tanımlamak için kullanılan kelimeler de aynı derecede endişe vericiydi: “Darbe”, “Ayaklanma”… abd bir “muz cumhuriyeti” ile karşılaştırılıyor ve diğer başkentlerden endişe mesajları alıyordu.
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in attığı bir tweet ile dile getirdiği tepkisi duruma duru bir bakış niteliğinde:
“Demokrasi – insanların oy kullanma, seslerini duyurma ve sonra bu kararı barışçıl bir şekilde onaylama hakkı – asla bir çete tarafından geri alınmamalıdır. Düşüncelerimiz, bugünkü olaylar karşısında bizler kadar perişan olanlarla beraber. Demokrasinin hakim olacağından hiç şüphem yok.”
Oklokrasi, halk yönetiminin karanlık yüzüdür. Zor kullanarak baskın gelen bir halk kesiminin idareyi ele geçirmesi şeklinde gerçekleşebilir. Jean Jacques Rousseau’nun deyimi ile demokrasinin yozlaşmış halidir. Polybius’un politik döngüsünde, demokrasinin sonunda gelinen yönetim biçimi olduğu savunulur; sonrasında yönetim boşluğu oluşur ve bu boşluktan bir kişinin yönetimi ele alması ile tiranlık başlar.

Öfkeli kalabalıkların ve çetelerin demokrasinin yıkımını tetikleyen güç olduğunu varsaymak mümkün. Demokratik bir liderin, kalabalıkları kışkırtmaması, süreçleri kendi destekçilerinin yaratabileceği kargaşa ve şiddeti kullanarak tehdit etmemesi, demokrasilerde hayati önem taşır.

Kaynak: BBC

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP