“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Devrimci Bir Pusula: Cihan

Cihan Erdal
30 yaşında.
Genç bir sosyolog.
Genç bir LGBTİ+ aktivisti.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin sosyoloji anabilim dalında, “2000’li yıllarda Türkiye solunda abilik” başlıklı tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamlıyor.
Bugün kanada’daki Carleton Üniversitesi’nde doktora öğrencisi.
kanada’nın en büyük araştırma bursu olan “Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi Fonu” ile “Ontario Eyaleti Doktora Bursu”nu bu yıl aynı anda almaya hak kazanmış olan tek akademisyen.
Yeşiller ve Sol Gelecek Partili biri, ekolojik sosyalist görüşlü. Bu parti HDP’nin bileşenlerinden biri.
Cihan Erdal, iki dönem üst üste HDP Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu üyeliğine seçiliyor.
Uzun yıllar boyunca HDP ve HDP’nin LGBTİ+ komisyonlarında yer almıştır. Barış ve özgürlük için yazıları ve mücadelesi büyüktür.
LGBTİ Barış Girişimi’nin de kurucularından.
HDP’de görev alırken LGBTİ+ haklarına ilişkin çalışmalarında yer alarak fark yaratmaya çalışan nefis biri.
Lakin 2016’da siyaseti bırakıp doktora yapmaya karar veriyor ve kanada’ya gidiyor.
Cihan Erdal, tez araştırması kapsamında Türkiye’de sosyal hareketlere katılan genç aktivistler ile röportajlar yapmak üzere İstanbul’a geliyor.
25 Eylül sabahı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Kobani eylemlerine ilişkin operasyonda LGBTİ+ aktivisti Cihan Erdal da gözaltına alınıyor.
Kobane eylemleri operasyonu kapsamında 7 ilde gözaltına alınan 82 kişiden biri.
Suriye’deki Kürt kenti Kobane’ye yönelik IŞİD saldırılarını Türkiye’nin durdurması için yazılan bir mektup var ve bu 82 kişi, mektubu imzaladığı için içerdeler.

Bugün kanada ve Enzo Traverso, Judith Butler, Etienne Balibar, Noam Chomsky, Silvia Federici, Toni Negri ve Wendy Brown gibi dünyaca ünlü akademisyenler onun için imza kampanyası başlattılar. Cihan Erdal’a Özgürlük #freecihanerdal imza kampanyasına, iki haftada iki bin beş yüz akademisyen imza verdi. Cihan Erdal’ın tez danışmanı Prof. Jackie Kennelly, kanada medyasına, öğrencisinin Türkiye’deki aktif politikanın içinde uzun yıllardır yer almadığını ve akıbetinden çok endişeli olduğunu söyledi.

Cihan’a destek kampanyası tüm dünyaya yayılıyor. Kamu Çalışanları Ulusal Sendikası, kanada Öğrenci Federasyonu, kanada Antropoloji Topluluğu ve kanada Sosyoloji Derneği gibi ülkenin en büyük dernek ve sendikaları, bilumum topluluklar hükümetlerinden Cihan’ı geri istiyor. Cihan’ı içeri tıktık ve halinden bihaberiz. Cihan ne zaman hakim karşısına çıkacak, bilen yok. Açıklama yapan yok. İşte yüz çevirmeye kalktığımız, tanımadan ve utanmadan yargıladığımız HDP’lilerden biri.

“Sadece dolapta değildiniz, bodrum katındaydınız” başlıklı yazısını okudum bugün, pırıl pırıl bir beyin. Agos Kirk – Mayıs sayısında yayımlanmış, yıl 2012. Sherry Wolf’un ‘Cinsellik ve Sosyalizm’ kitabını anlatıyor. Yazıda şöyle diyor;

“Marksistlerin ezilenin özgürleşmesi olmadan bir sömürülenin özgürleşmesini düşünemeyeceğini belirtiyor ve ekliyor: ‘Sosyalistler kim etkilenirse etkilensin, her türlü ezilmeye karşıdır.’ Bana sorulursa da aynı şeyi söyleyebilirim ama tarihsel süreç içerisinde sosyalist olarak tanımlanan kimi devlet ya da yöneticilerin, cinsiyet kimliği temelli eşitsizlikleri artırdıklarına, pekiştirdiklerine ya da toplum içerisindeki mevcut eşitsizliğe kayıtsız kalarak suça ortaklık ettiklerine tanık olundu.”

Bugün bu yazdıklarını yaşıyor olması beni kahretti. Araştırmaları, zekası, ırkı, tercihleri ve düşünceleri yüzünden yaşamı gasp ediliyor. Yaşadığı eşitsizlik ve adaletsizliğe kayıtsız kalarak suça ortak olursam, aynada suratıma bakamam ben. O yüzden beni okuyan herkesten rica ediyorum. Sosyoloji alanında böyle muazzam başarılara genç yaşında başarabilmiş Cihan’ın hakkını aramak hepimizin insanlık sorumluluğudur. Dünyanın dört bir yanında akademisyenler, üniversiteler, yükseköğretim kurumları seferberlik ilan ettiler. Yazdıkları yüzünden gözaltına alınan ben de olabilirdim, attığı bir tweet yüzünden siz de… Lütfen bana destek olun da Cihan’ın sesini duyurabileyim. Bugün onu, orada tuttukları her gün geleceğinden çalmış oluyorlar. Yazıklar olsun bu ülkeye ki Kanadalı diplomatlara bırakıyoruz insanımızın haklarını. Biz böyle bir ülkeyiz işte. Cihan barış yanlısı bir insan, barış için araştırma yapan, yazılar yazan bir genç. Ne işi var içerde? Bu düzmece bahanelerle hayatları gasp etmeye kimsenin hakkı yok. Cinsiyet, ırk, din, dil üzerinden yaşatılan haksızlıklara lanet olsun! Cihan’a özgürlüğünü geri verin! Geleceğini çalamazsınız. Sosyalist bir gencin düşüncelerinden mi korktunuz? Yazık! Fikirleri özgür bırakın artık yeter! Çekin pis ellerinizi gençlerin, çocukların üzerinden. Cihan’ı geri verin! Geleceğimizi geri gerin!

Yaşamı, barışı, eşitliği, ekolojiyi, bilimi savunanlar özgür olmalı! Ezilen cins ve kimliklerin hakkını yedirmemeliyiz. Lütfen paylaşıp sesini duyurun benimle el ele. İnsan hakları, gençlik, sol, LGBTİ + konularında sosyal hareketlere destek veren aktivist Cihan Erdal’ı yakından tanımak istersiniz diye yayınlarından bazılarını buraya bırakıyorum. Seni seviyoruz Cihan. Seni oradan çıkaracağız.

 

Toplumsal Hareketler ve Bellek İlişkisi: Yas ve Anmadan Hayaletler Siyasetine (The Relationship Between Social Movements and Memory: From Mourning and Remebrance to Ghosts) Derya Fırat ile, Birikim Dergisi, Aralık 2019.

2000’li Yılların Solunda Abiler Siyasetinin Muteberliği; Abilik Kurumuna Gençlerin Gözünden Bakmak (Gençlik Perspektifinden Abilik Kurumuna Bakmak), Gençlik Araştırmaları Destek Yayınları, Ocak 2018.

Yaş, Deneyim ve Cinsiyet Merkezli Hiyerarşi Karşısında Aktivist Yönelimler (2000’lerde yaşa, deneyime ve cinsiyete dayalı hiyerarşiye karşı aktivist gençlik eğilimlerini araştırmak), Youth Research Journal, Cilt 2. Ekim 2017.

Devrimci Bir Pusula: Gezi (A Revolutionary Compass: Gezi), Derya Fırat ile, Haziran 2017, Ayrıntı Yayınları, İstanbul.
Devrimci Melankoli ve Hayaletlerle Düşünmek (Sol Melankoli ve Hayaletlerle Düşünmek) Devrimci Bir Pusula: Gezi (Ortak yazı Derya Fırat ve Cihan Erdal), Ayrıntı Yayınları, Haziran 2017.

Meşrunun Alacakaranlığı, Kuşağın Şafağı (The Twilight of Legitimacy, The Dawn of the Generation of Generation) in A Revolutionary Compass: Gezi ( Derya Fırat ve Cihan Erdal), Ayrıntı Yayınları, Haziran 2017.

2000’li Yıllarda Türkiye Solunda Abilik; Gençliğin Anti-gerontokrat Politik Kültürü (The Big Brotherhood in Turkey’s Left in 2000s; Anti-Gerontocratic Political Culture of Youth), Yüksek Lisans Tezi.

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP