“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Dijital Yaşam Kalitesi Nedir?

Surfshark adlı VPN şirketi, 6,3 milyar kişinin yaşadığı 85 ülkenin dijital yaşam kalitesini ölçtü: Türkiye listede 44. sırada yer alıyor.

 

Peki ama dijital yaşam kalitesi nedir ve hangi verilerle ölçülür?

İnternet alım gücü, internet kalitesi, elektronik altyapı, ülkelerin e-devlet uygulamaları ve elektronik güvenlik gibi kriterlere bakılarak ölçülen bir veriler bütünüdür. Türkiye, internet alım gücü kriterinde 0,05 puanla 52, internet kalitesinde 0,61 puanla 55, elektronik altyapıda 0,64 puanla 60, e-güvenlikte 0,63 puanla 37 ve e-devletteyse 0,76 puanla 33. sırada yer aldı. Total olarak bakıldığında ise 44. oldu.

Tüm kriterler göz önüne alındığında ilk 10’da sırasıyla şu ülkeler yer alıyor: Danimarka, İsveç, Kanada, Fransa, Norveç, Hollanda, Birleşik Krallık, İsrail, Japonya ve Polonya.

Bu rapora bakarak alınan kriterlere göre başka listemeler yapmak da mümkün: Analizlere göre İskandinav ülkelerinde halkların %95’i internet kullanırken, Güney Asya’da bu oran %35. İnternet alım gücü olarak bakıldığında ilk on; İsrail, Kanada, Azerbaycan, Polonya, İran, Fransa, Danimarka, İsveç, Hindistan ve Bulgaristan iken, son 10’da Nijerya, Honduras, Kolombiya, Panama, Meksika, Peru, Filipinler, Guatemala, Kosta Rika ve Arnavutluk yer alıyor. Dünya genelindeki eşitsizlik burada da kendini gösteriyor…

Elektronik altyapı kriteri incelendiğinde, en gelişmiş altyapının sırasıyla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsveç, Danimarka, Katar, Norveç, Japonya, İsviçre, Singapur, Hollanda ve Yeni Zelanda’da bulunduğu görülüyor. Son 10’daysa Pakistan, Kenya, Bangladeş, Nepal, Nijerya, Honduras, Hindistan, Sri Lanka, Guatemala ve Endonezya var.

İnternet güvenliği konusunda önde gelen ülkeler, Avrupa Birliği üyesi ülkeler… Birleşik Krallık, Fransa, Litvanya, Estonya, İspanya, Norveç, Hollanda, Finlandiya, Danimarka ve Almanya listede ilk 10’a girerken; Honduras, Lübnan, Guatemala, Panama, Trinidad Tobago, Pakistan, Nepal, Cezayir, Sri Lanka ve Bangladeş sonlardalar.

Elektronik güvenliği yüksek ülkeler, e-devlet uygulamalarının da başarılı çıkıyor. “Bürokrasiyi asgari düzeye indirme, yolsuzluğu azaltma ve kamu sektörü için şeffaflığı arttırmaya” katkı sağladığı belirtilen bu alandaki ilerleme seviyelerine bakılarak; e-devlet sistemlerinde iyi durumdaki ülkelerin, kamu hizmetlerinin etkili olduğu, bu tür faaliyetlerin vatandaşlarına zaman kazandırdığı ve sürecin dijital yaşam kalitesini artırdığı görüldü.

Türkiye, listenin son 10’unda olmasa da, ülkemizde, e-devlet ve “kişisel verilerin korunması”nın hali içler acısıdır. Devletin tasvip etmediği mezhep veya kökendenseniz işe alınmayabilirsiniz, mimlenebilirsiniz. E-devlet sisteminde hepimizin yedi göbeği kayıtlı. Kişisel verilerin korunması ise tamamen, bilgilerimizin eline geçtiği kişinin, işinde liyakatli olmasına ve kötü niyetli olmamasına kalmış. Kaydımızı alan birçok işletme (doktor muayenesinden, giyim mağazasına, otel resepsiyonundan, yemek sipariş ettiğimiz uygulamalara), edindiği verilerden adres ve iletişim bilgilerimize kolaylıkla ulaşabilmekte. Bunun vahim örneklerinden bizim bile bildiğimiz sonuncusu, bir kargo çalışanının, firma sisteminde kayıtlı olan ve Kadıköy’de yaşadığı polis şiddetiyle kamuoyunun gündeminde olan bir kadının iletişim bilgilerini, sosyal medya hesaplarından servis ederek linç ettirmeye çalışmasıydı. 

Covid-19 dolayısıyla evden çalışmaların arttığı ve internetin büyük iş kolaylaştırdığı bu dönemde, internet altyapısının da sürekli geliştirilmesi gerekiyor; unutulmamalıdır ki devletin verdiği uzaktan eğitim sistemine bile erişemiyen nice öğrenci var. Televizyon reklamlarımızda şovu yapılan düzeye gelsek yeter.

YORUM YAP