“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

DÜNYA, FELAKETTEN KIL PAYI KURTULDUN!

2020′de yaşadıklarımız yetmezmiş gibi Dünya’mız olası bir felaketten kıl payı kurtuldu. ULUSAL OKYANUS ve Atmosfer İdaresi (NOAA), 16 Ağustos’ta Güneş’te meydana gelen güçlü bir patlamanın Dünya’nın manyetik alanına çarpacağı tahmininde bulunmuştu, neyse ki teğet geçti.

Güneş patlamaları bizim güneşimiz de dahil olmak üzere yıldızların yüzeyinde gerçekleşen ani patlamalardır.
Nadiren aşırı büyük bir patlama meydana gelir. Bunlar güneşimizden yayıldığı takdirde Dünya’nın teknolojik altyapısını etkileyebilecek devasa manyetik fırtınalara neden olur.

Güneşimiz aktif bir yıldızdır ve periyodik olarak koronal kütle püskürmeleri, yüksek hızlı güneş rüzgarı ve güneş patlamaları gibi olaylara maruz kalır. Bu olaylar çok büyüktür, ancak ana yıldızdan uzaklığımız düşünüldüğünde, bizi Dünya’da her zaman etkilemezler.

Güneş’ten gelen bu koronal kütle püskürtmelerinin amacı gezegenimizin başını vurmak değildi elbette, ancak NOAA gezegenimizin manyetik alanını sıyırabileceğini iletmişti. Sonuç olarak, elektronik sistemlerimizi kaosa sürükleyerek küçük jeomanyetik fırtınalar ve yüksek enlem auroraları yaratabilirdi. NASA’nın nın belirttiğine göre  göre, Güneş patlamaları, güneş lekelerinin yakınında manyetik alan hatlarının dolaşması, kesilmesi veya yeniden düzenlenmesinden kaynaklanan ani bir enerji boşaltımınn gerçekleşmesiyle geliyor. Ardından Güneş’ten gelen bu yüksek enerjili parçacıklar, Dünya’nın atmosferine girdiğinde manyetik kutup noktaları üzerinde aurora adı verilen  ışık olayları gerçekleşiyor.  Bu esnada radyo iletiminde aksaklıklar, uyduların elektronik devrelerinde hasar, elektrik iletim hatlarında bozulmalar ve kimi zaman şehir elektriğinde kayıplar görülebiliyor.

Eğer dev bir güneş patlaması gezegenimize çarpacak olsaydı, bir anda kendimizi teknoloji öncesi dünyaya dönmüş olarak bulabilirdik. Tabii bizi teknolojisiz bırakıp eski zamanlara gönderecek olan patlama değil, Güneş’in çıkardığı dev sıcak plazma bulutları ve elektromanyetik radyasyon olurdu. Taçküre kütle atımı (CME) adı verilen bu fenomen, 2012 yılında güçlü bir şekilde Dünya’nın yörüngesine sıçramıştı. Neyse ki direkt olarak etkilenmedik. Ancak 1859 yılında başka bir CME telgraf direklerinin yanmasına neden olmuştu. Tabii o zamanlar teknoloji bundan ibaretti. Oysa şimdi bütün gezegen elektrik ve elektroniklere bağlı bir yaşam sürdürüyor. Bu yüzden güçlü bir güneş patlaması tarafından etkilenmemiz durumunda çok daha kötü bir durumda olmamız adeta kaçınılmaz.

Kaynak: İnverse

YORUM YAP