“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Dünya Kara Kediler Günü!

Kara Kediler eskiden kalma bir inançla şanssızlık olarak görülmüş ve nedense diğer kedilerden daha karanlık farklı bir şeyi taşıyor gibi davranılmıştır. İşin ilginci bu eski yargı aklımızda öyle kolayca kendine bir yer bulmuş ki, bu tür şeylere inanmayan insanların dahi kara kedi gördüklerinde akıllarından bu yargı ister istemez geçer. İnanmasalar, hatta bunu hatalı bulsalar da bu tuhaf sembolik bacaklarımızın arasında, merdivenlerimizin altında, kapılarımızın önünde dolaşırken bu düşünce de onunla beraber bizi bir saniyeliğine ziyaret eder. Cadıların, uğursuz şeylerin, karanlıkların ve şeytanın mırmır yavrusu görülen kara kediler neyse ki her toplumda böyle görülmemiş ki, onların asırlardır çektikleri bu önyargıları kırmak için 27 Ekim Dünya Kara Kediler günü seçilmiş. 

Araştırmalara göre, bu önyargı insanların davranışlarını etkiliyor. Öyle ki, kara kedilerin sahiplenilme oranı diğer kedilere göre hayli düşük ve diğer kedilere göre daha çok şiddet görüyorlar. İngiltere tarafından belirlenen Dünya Kara Kediler Günü de bu önyargıdan insanları uzaklaştırarak, kara kedilerin mırmır, pofuduk ve tatlı birer dost olduklarını hatırlatmak için belirlendi.

ingiltere, irlanda ve japonya’da kara bir kedi yolunuzdan geçtiğinde bu iyi şans olarak görülüyor. Hatta Eski Mısırlılar bu karanlık mırmır dostları tanrı olarak görüyor ve Bastet adlı tanrıçayı yarı kara kedi, yarı kadın olarak resmediyorlar. 

Bu kadar hor görülen kara kedilerin diğer renkteki kedilerden daha fazla olduğunu belirtmekte de fayda var. 

Kendi önyargılarını masum bir canlıya yükleyerek onları yalnız bırakmak ve bazen barınaklara dahi kötü şanstan dolayı almamak, yolda görürken şeytan diyerek tekmelemek ve daha birçok kötü davranışla beraber kara kediler bir çeşit ırkçılığa maruz kalıyor. Sırf renginden dolayı bir insanı nasıl ayırırsınız diye sorarken, kişilerin zihnine yerleşmiş bitkiden hayvana kadar birçok ayrım ve önyargıyı unutuyoruz belki de. Kara Kedi Günü kesinlikle çok tatlı bir gün ancak sebeplerini öğrendiğimde keşke mırmır dostlarımız hiç şiddete uğramadan yaşamlarına devam ediyor olsalardı da bugün için hassasiyet ararken anlattıklarımız hayvanların renklerinin onları daha şanslı ya da şanssız yapmadığı olmasaydı diyorum. Fakat yaşananları biz seçemiyoruz, o halde yazılanları seçelim ve kara kedilere münhasır özelliklerin bazılarından söz edelim:

  • Kara Kediler diğer kedilere oranla daha az sahiplenildiği için sokaklarda tek başlarına çok vakit geçirirler ve bu yalnızlıktan dolayı onları sahiplenen kişiye daha bağlı, daha sadık kediler olurlar.
  • Birçok kedi cinsinde siyah renk baskındır.
  • Tekir genleri çekinik olan kediler siyah tüylü olmaya yatkındır. Yani…
  • Bağışıklık sistemleri diğer kedilere göre daha kuvvetlidir.
  • Cadılar Bayramı zamanlarında bu kediler özellikle tehlikeye girerler. Yukarıdaki yargılar sebebi ile…
  • Gözlerinin sarı olma olasılığı daha yüksektir, melanizmden dolayı.
  • Tüyleri yaşlandıkça beyazlaşabilir.
  • Anne ve babası siyah olmayan bir kedi tam anlamıyla hiçbir zaman kara kedi olmaz aslında; tüyleri kahverengi, beyaz ve siyah arasında karışık bir renktir.
  • Onlar da tamamen ve tamamen diğer kediler gibidir…

Geçmişte yaşananları değiştiremesek de gelecekte yaşananları değiştirebilmek gibi bir özel güce sahip olduğumuzu hatırlatıyorum ve diliyorum ki biz de “Tüm kediler eşittir!” mitini oluşturup ileriki nesillere kafa karışıklığı ve yanlış yargılar bırakmak yerine tertemiz bir bilinç hediye edelim. Kargaların dostu, Dante’nin hayaleti, Poe’nun gözbebeği, Gaiman’ın küçük panteri kara kedileri sevgiyle selamlıyor, bu dostlarımızı bir dahaki görüşünüzde kafalarını okşamanızı temenni ediyor ve “satın alma, sahiplen” diyerek yazımı bitiriyorum. 

Meow! 

Dünya gezegenine 97 yılında adım attı. Haliç Üniversitesi Amerikan Edebiyatı bölümünden Karşılaştırmalı Edebiyata zıpladı. Yıllardır süren yazma serüvenine devam ederken, büyülü gerçekçi öyküleriyle tanındı. Gonzo Journalism felsefesi ile gözlemlemeye, maceranın içinde Gilliamesk bir mod ile yürümeye devam ederken sizlerin yolculuğu için buraya bir bardak su bıraktı. Buy the ticket, take the ride!

YORUM YAP