“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

DÜNYANIN MANYETİK ALANI ZAYIFLIYOR

Nasa, dünyanın manyetik alanında zayıfla tespit etti. Bir süredir gözlemlediği düşüş çok düşük bir hızda ama ilerlemeye devam ediyor ve bu durum uydu ve çeşitli uzay araçları için problem yaratabilir. 

Dünyanın manyetik alanı, Güneş’ten dünyamıza gelen bazı tanecikler geri sıçratan bir kalkan niteliğindedir. Fakat açıklanamayan bir sebepten Güney Amerika ve Atlantik okyanusu üzerine denk gelen alanda bir zayıflama mevcut. Üstelik bu alan yayılmaya ve giderek zayıflamaya devam ediyor. 

Güney Atlantik Anomalisi olarak adlandırılan zayıflama aralığının Dünya üzerindeki ekipmanlara zarar verme ihtimali mevcut. Anomali aralığına güneşten gelen tanecikler Dünya yüzeyine normalden daha yakına düştüğünden uydu ve bilgisayarlarda sorunlar gözlemlenmeye başladı bile. 

Yavaş da olsa ilerleyişinin gelecekte yaratacağı sıkıntıların da önüne geçmek adına Nasa bünyesinde çalışmalar başlatıldı. Bunun için öncelikle manyetik alanı oluşturan Dünya çekirdeğindeki eriyik halde bulunan metallerin döngüsü incelemeye alınacak. Anomaliye dair daha fazla veri elde ettikçe gidişatın kontrol altına alınması umuluyor. 

Kaynak: Independent

Yeditepe Üniversitesi, Çeviribilim mezunu. Makalelerle başlayan çevirmenlik yolculuğu kitaplarla devam etti. Şimdi ise özgün yazılar yazma heyecanını tatma peşinde.

YORUM YAP