“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Emekli Maaşı Açlık Sınırı Altında!

Bu ülkede 1.500₺’nin altında emekli maaşı alan insanlar var.
Bu 1.500₺’nin altında emekli maaşı alan yaşlı insanlar, maaşları 1.500₺’ye çıkarıldığından Temmuz 5.75’lik zam oranından faydalanamıyorlar. Belki bir çok benzer emekçi emeklilerimiz Ocak 2021 zamlarından da faydalanamayacak. 1.500₺ baremini geçene kadar da faydalanamayacaklar. Çünkü kanun gereği aylıklar, 1.500 liradan düşükse aradaki fark Hazineden tahsil edilir. Bu ne demek? Maaşı 1.500 liradan düşük olanlar, bundan sonraki yasal artışlarla maaşı 1.500 liraya ulaşana kadar, zamlardan yararlanamayacak demek. Yani yıllarca emek vermişsiniz, elden ayaktan düşmüşsünüz kimsenin umursadığı yok!

Lakin mecliste uyuyan bir milletvekili olduğunuzda 25 bin TL, mecliste uyuyan emekli bir milletvekili olduğunuzda ise 15.000 ₺ maaş alıyorsunuz. Üstelik 65 yaşında kadar beklemeniz gerekmiyor. Eğer mecliste uyuyan bir milletvekili olarak ölürseniz 17.608₺, eğer mecliste uyuyan emekli bir milletvekili olarak ölürseniz 8.804₺ de cenaze ödeneği alıyorsunuz. SGK’lı olarak ölürseniz 801₺, sade bir vatandaş olarak ölürseniz sıfır lira. Kimsenin umrunda bile değilsiniz; ne diriniz ne ölünüz.

Size o emekli milletvekili maaşlarını aldırtmayacağız. Bu devran bittiğinde ölmek isteyeceksiniz ama öldürmeyeceğiz.
Yaşayıp sürüneceksiniz!

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP