“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

ermenistan karabağdan Çekilecek: Anlaşmayı İmzaladı!

İşgal ettiği karabağ bölgesinde ağır kayıplar veren ermenistan teslim olma anlaşmasını imzaladı. Anlaşma sonrası ermenistan vatandaşları hükümet binasını bastı, milletvekillerinin koltuklarını sökerek, yöneticilerini istifaya çağırdı. Erivan sokaklarında başlayan eylemler daha sonra yurt genelinde protestolara dönüştü. Azerbaycan sokaklarında ise kutlamalar var.

Anlaşmaya göre, ermenistan dağlık karabağdaki işgal ettiği 3 ilden daha sonra da bütün karabağdan çekilecek. azerbaycan ordusu kurtardığı topraklarda kalacak. Türk ve Rus barış gücü ermenistan tamamen çekilene kadar bölgede kalacak.

ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan gece saat 01.00’da yaptığı açıklamayla anlaşma imzaladığını resmen açıkladı. Paşinyan alınan karar için “Cephede savaşan ermenistan ordusunda birçok yolsuzluk yapıldı. Sorumluları kendi içimizde aramalıyız. Savaşmadılar.” diyerek şu açıklamaları yaptı:

“Sizler, bizler ve hepimiz için çok zor bir karar verdim. karabağ savaşı’nın yarın saat 13.00’de bitirilmesine yönelik bir bildiri imzaladım. rusya ve azerbaycan devlet başkanları ile karabağ savaşının sonu için anlaşma imzaladım. Anlaşma benim ve halkım için inanılmaz derecede acı…”

“Geleceğimizi planlamak ve geçmişin hatalarını yapmamak için bağımsızlığımızı analiz etmeliyiz… Bu bir zafer değil ama yenilgiyi asla kabul etmeyeceğiz. Bu ulusal birlik ve canlanma çağımızın başlangıcı olmalıdır…”


ermenistan Birleşmiş Milletler kararlarını yerine getirecek, sırasıyla Kelbecer’i 15 Kasım, Ağdam’ı 20 Kasım ve Laçin’i ise 1 Aralık’a kadar azerbaycana teslim edecek. Mevcut cephe hattı Moskova saatiyle gece yarısı itibarıyla durdurulacak. rusya federasyonu, beş yıl boyunca Laçin Koridoru’nun korunması için arabulucu olarak görev yapacak.


rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 
azerbaycan ile ermenistan arasında bu gece 00.00 (TSİ) itibaren ateşkesin başladığını duyurdu. Putin, anlaşma kapsamında, “ermenistan ve azerbaycanın kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacağını teyit etti. Putin, karabağa barış gücü konuşlandırılacağını da belirtti.

Eylül ayında başlayan çatışmalarda AFP verilerine göre en az 1300 kişi hayatını kaybetti.

Kaynak:

www.bbc.com

YORUM YAP