“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Eşcinsellere Sahne Yasağının Hikayesi!

Tam 39 sene önce bugün, günümüzün gökkuşağı ayında, eşcinsellerin sahneye çıkması valiliklerce yasaklandı! Neden biliyor musunuz?

Aynı sene Mart 1981’de ise Bülent Ersoy Londra’da ameliyat olarak kendi oldu. Cinsiyet değişikliği için başvuruda bulunarak pembe kimliğini almak için mücadele etti. Mahkemeye çıkarak hakkını aradı ve aldı. Mahkemeye çıktığı gün bugün! Bülent Hanım kimliğini aldığı gün ona sahne yasağı geldi! Çok ciddi travmalar yaşarken, hayatının en hassas döneminde iken ondan her şeyini almaya çalışan acımasız ve sığ bir zihniyet onu karanlıklara gömmeye çalıştı. Yedi ayın sonunda Bülent Hanım, intihara teşebbüs ettiği bir noktaya gelmişti.

Yargıtay bu sefer de Ersoy hakkında verilen kadın kararına itiraz etti. X ve Y kromozomlarının tespitini istedi (!) Zeki Müren, Bülent Ersoy gibi sesleri boğdular. Toplamda sekiz sene sahneye çıkarmadılar. Sonra Özal geldi ve LGBTI’ler sahneye dönebildi.

Bir sanatçının “eşcinsel şarkıcı”ya indirgenmesi düşününce ağır geliyor. Artık cinsel yönelimin kimliğin herhangi bir parçası olduğunu kabul edin.

Günümüzden bakınca bu geçmiş hikaye korkunç geliyor, bugün LGBTİ+ bireylere yapılanlar da ilerde korkunç gelecek ve alnımızdaki kara leke olacak. Tıpkı bu solistleri hevesle dinleyen ancak onları baskılayan iki yüzlülerden utandığımız gibi bugün yapılanlardan da er ya da geç utanacağız!

“Biz” olmak, “Ben” olabilmekten geçer. “Ben” olabilmek hakikati aramaktan, kendini keşfetmekten…Ben kendimi keşfettikçe güzelleştim. Ben kendimi keşfettikçe evreni keşfettim. Ben evreni keşfettikçe öfkemi dindirdim. Hakikatin ne kadar yakınımda durduğunu, önümdeki engeller nedeniyle göremedim. Korkularımın yerine merakımı koydum ve elime kalemi aldım üç sene önce… Bitmek tükenmek bilmeyen merakım yolumu aydınlatan ışık oldu, kitaplar en yakın arkadaşlarım, bugün hayatta olmayan binlerce deha dostum oldu… Hiçbirini kendime saklayamazdım. Bu kadar bencil olmak, insanın yaradılışına tersti. Hakikatin nerede durduğunu görüyorum artık, beni hiçbir güç ondan alıkoyamaz…İnanın! Cesur olun! Dönüşün! Değişime ayak uydurun! Gelecek biz’im, çünkü zaman biz’iz.

YORUM YAP