“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Fat Bear Week 2020 nedir bu? Fashion Week gibi bir şey mi?

Şişman Ayı Haftası olarak çevrilen bu ismi, ben olsam kilolu ayı haftası olarak değiştirirdim. Kimseye bedeni üzerinden yargılayıp şişman diyemeyiz, öyle değil mi?

Kilolu Ayı Haftası, son 5 yıl boyunca her Ekim ayında, Alaska’nın güneyindeki 4 milyon dönümlük vahşi bir yaşam alanı olan Katmai Milli Parkı ve Koruma Bölgesinde en sağlıklı, en acıkmış ve en tatlı hayvanları sergiler.
Bütün yaz boyunca ayı meraklıları, Brooks Nehri kıyısı boyunca kahverengi ayıların sıçramalarını ve somonlarla ziyafet çekmelerini izlerler. Her sonbaharda ayılar, iki katlarına çıkacak kadar kilo alırlar. Vücut kütlesinin üçte birini yakarak hayatta kaldıkları kış uykusu için önemli bir hazırlık bu yaptıkları. Kilolu Ayı Haftasında izleyiciler, en kilolu ayıyı belirlemek için kendi aralarında oy kullanırlar.
Açıkçası bu durum bana oldukça saçma geldi. Doğaya yerleştirilmiş gizli kameralarla hayvanların doğal yaşamında ziyafet çekmelerini ve nasıl zaman geçirdiklerini izlememiz normal olabilir. Fakat hangi ayının daha iyi kilo aldığını oyla yarıştırmanın akla uygun bir tarafını bulamadım. İnsanlar bunun için ayırdıkları zamanı, hayvanlar için faydalı bir işe harcayabilirler. Çünkü yıllardır devam eden bu gelenek, bu sene sıcaklık ve ortamdaki değişiklikler sebebi ile ayıları etkilemiş. Bu yaz, izleyiciler explore.org kamerasında olağandışı bir olay görüntülemişler. Ayılar, bazen nehrin kenarında ziyafet çekmek yerine sadece suda yürüyorlarmış. Çünkü rekor yüksek sıcaklıklar, bu yaz Alaska eyaletinin tamamını kavurmuş. Ayılar serinlemek için suya girdiklerinde bile bazı günler sıcaklık 70 fahrenheita ulaşmış. Somonlar bunaltıcı sıcaklıkta yüzmek istememişler ve muhtemelen suyun üst kısımları sıcak olduğu için diplerde, soğuk bölgelerde kalmışlar.
Küresel ısınma ile bozulan mevsimler, yaşanan aşırı sıcaklar kış uykusuna yatmak için fazlasıyla kilo alması gereken ayılara zarar veriyor. Bir ayı ne kadar şişman olursa aşırı sıcaklaması da aynı derecede yüksek olur. Bu da soğuması gerektiğini ve yemeyi bırakmaları anlamına gelir. Ve yükselen sıcaklıklar sadece yaz mevsiminde bir tehdit oluşturmaz. Normalden daha sıcak olan kış ayları da ayıları tehlikeye sokabilir. Daha sıcak kışlarda ortamda daha az kar kütlesi varsa bu, ayıların daha az yalıtıma sahip olacakları anlamına gelir. Kar tarafından sağlanan yalıtım, ayıları kış uykusuna yattıkları yer dışındaki sıcaklık dalgalanmalarından korur.
Şimdilik Katmai’nin ayıları her zamanki gibi şişko ve sağlıklı. Ancak kimse, bunun ne kadar aynı şekilde devam edeceğini bilmiyor.

8 Ocak 1992’de İstanbul’da doğdu. Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler okuduktan sonra, tasarım ürünler yapan bir markanın kurucu ortağı olarak e-ticaret ile ilgilendi. Özel ilgisi sebebiyle Craft Oyunculuk Atölyesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Çocukluk döneminden beri sahip olduğu yazma tutkusu ilk meyvelerini 2017 yılının sonunda, yazılarının Lazar Fanzin’de yayınlanması ile vermeye başladı. 2020’nin Eylül ayında Kakımlıcom ekibine dahil olarak bu serüvenine devam ediyor.

YORUM YAP