“Düne dönmenin faydası yok, çünkü o zamanlar farklı bir insandım.” Alıce

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
yukarı

Fikir Korkakları Diyarı!

“Fikrine taktığın ince gül ben miyim?” Tarihte bugün, darbe sonrası Türkiye’de, 1981’de, bir kitap daha toplatılıyordu: Fikrimin İnce Gülü isimli Adalet Ağaoğlu romanı. Gerekçe TSK’yı gözden düşürmesiydi.

Ağaoğlu anlatıyor: “Fikrimin İnce Gülü’nün dördüncü baskısı yapıldığı sırada toplatıldı… Çok ses yapan her şey toplatılır bizde. Okura ulaşan ne varsa hepsi mimlenir. ‘Bir Düğün Gecesi’ romanıma bütün askeri tuzaklara rağmen ödül yağmıştı. O yüzden bu romanımı mahkemeye veremediler. Onun yerine ‘Fikrimin İnce Gülü’ enselendi… Davası 3 yıl sürdü. Bilirkişi raporunda ‘Dünya çapında büyük bir eserdir’ dendi ve beraat.”

Göç olgusunu tartışan roman çeşitli yönlerden iki kültür arasında bocalayanlara, kültürel yozlaşmaya bakar. İçindeki fikirler, iktidarın paranoyası karşısında pek sahip çıkılmamış armağanlardır insanlığa. Sizce bugün fikir özgürlüğüne yeterince sahip çıkıyor muyuz?

MSGSÜ Sinema TV’de eğitim aldı. Prodüksiyon ve post prodüksiyon alanlarında çalıştı. Bugün, editör, çevirmen ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YORUM YAP